Elektrownia atomowa

Wydrukowane w 3D metalowe filtry trafiły do elektrowni jądrowych

  • Komponenty zostały zamontowane w zakładach w Szwecji i Finlandii.
  • Zaletą wytwarzania przyrostowego jest m.in. uzyskanie bardziej skomplikowanej geometrii niż w standardowych elementach.
  • Nad filtrami pracowały szwedzkie firmy Westinghouse i OKG, a także fińska Teollisuuden Voima Oyj.

Przedsiębiorstwo Westinghouse Electric Sweden zajmujące się technologiami dla sektora energetycznego wykorzystało druk 3D do produkcji metalowych filtrów dla elektrowni jądrowych. Firma opracowała komponenty z operatorami zakładów energetycznych: fińskim Teollisuuden Voima Oyj (TVO) i szwedzkim OKG. Filtry StrongHold AM zostały zainstalowane w czasie planowanej przerwy w eksploatacji dwóch bloków reaktorów wodnych wrzących (ang. boiling water reactor, BWR) – Olkiluoto w Finlandii i Oskarshamn w Szwecji. To pierwsze wydrukowane elementy tego typu dopuszczone do użytku.

Poprawa działania w porównaniu z tradycyjnymi komponentami

Jak tłumaczy Andreas Roos, kierownik zakładu Oskarshamn, filtry są niezbędne do sprawnego działania elektrowni – zanieczyszczenie paliwa powoduje czasowe wstrzymanie pracy, a tym samym wpływa na bezpieczeństwo dostaw i pociąga za sobą niepotrzebne koszty. Niewychwycenie obcych cząstek w porę może prowadzić do uszkodzenia okładzin w zespole paliwowym. Autorzy komponentów StrongHold podkreślają, że wydrukowane modele cechują się skomplikowaną strukturą, trudną do wytworzenia w tradycyjnych procesach. Ponadto zapewniają lepszą ochronę od standardowych komponentów.

Druk 3D w energetyce

Wytwarzanie przyrostowe wykorzystali m.in. naukowcy Narodowego Laboratorium Oak Ridge w stanie Tennessee, którzy opracowali prototypy elementów reaktora chłodzonego gazem. Stosując metody SLM i L-DED badacze wydrukowali rdzeń jądrowy z węgliku krzemu, czyli ceramicznego materiału utrzymującego stan skupienia w 2500°C. Nakładanie kolejnych warstw mieszanki betonowej jest używane w energetyce wiatrowej, do produkcji wież turbin wiatrowych. Inżynierowie General Electric pracują z kolei nad wydrukiem łopat wirników. Natomiast w dziale badawczo-rozwojowym firmy trwają testy wymienników powstających w drukarkach 3D.