W przyszłym roku ruszy Region Google Cloud Warszawa

  • Chmurową infrastrukturę utworzą trzy centra danych.
  • Google, poza udostępnianiem swoich usług, zapowiada też szkolenia dotyczące platformy cloud computingowej.
  • Usytuowanie data centers w stolicy Polski w przypadku klientów z naszej części Europy ma ograniczyć zakłócenia i opóźnienia w transferze danych.
  • Wartość inwestycji może wynieść 2 mld dolarów.
serwery

Amerykański koncern uruchomi Region Google Cloud na początku przyszłego roku – pisze Puls Biznesu. Jest to hub infrastruktury technicznej i oprogramowania przeznaczony dla klientów z Europy Środkowo-Wschodniej, na jeden region składają się zwykle trzy centra danych działające niezależnie od siebie. Firma nie stawia budynków, tylko je wynajmuje. W data centers na terenie Polski będzie dostępny Compute Engine, software umożliwiający uruchamianie wirtualnych maszyn na żądanie, Google Kubernetes Engin, platforma do zarządzania i automatyzacji aplikacji kontenerowych, a także Cloud Bigtable, baza danych o wysokiej wydajności. Inwestycja ma być warta ok. 1,5-2 mld dolarów.

regiony google cloud
(graf. Google)

Szkolenia dla klientów i rozwój badań nad chmurą

Magdalena Dziewguć, dyrektorka rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zaznacza, że koncern zamierza nadal inwestować w centrum badań i rozwoju technologii chmury obliczeniowej. Aktualnie pracuje w nim 450 osób. W związku z planowanym uruchomieniem regionu gigant z Mountain View poprowadzi kilkutygodniowe szkolenia dla klientów nazwane Cloud Onboarding. Zgodnie z założeniami kursy pozwolą zrozumieć, jak działa chmurowa platforma, jak zarządzać kosztami i samym dostępem do niej. Do końca roku ze szkoleń powinno skorzystać 10 tysięcy osób. Warszawskie centrum to dziewiąta lokalizacja infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie, na Starym Kontynencie koncern zainwestował dotąd ok. 15 mld dolarów.

serwerownia
(fot. Getty Images)

Wcześniej miliard $ Microsoftu

Partnerem firmy z USA jest Operator Chmury Krajowej, spółka założona przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, która działa na rzecz cyfryzacji przedsiębiorstw. Porozumienie, obejmujące sprzedaż usług platformy Google Cloud, zostało zawarte we wrześniu ubiegłego roku. Polski operator współpracuje również z Microsoftem – na początku maja koncern z Redmond zapowiedział uruchomienie w Polsce regionu systemu Azure. Tamtą inwestycję wyceniono na miliard dolarów. Microsoft, podobnie jak Google, planuje szkolenia, warsztaty i kursy e-learningowe dotyczące cloud computingu, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór