Przejdź do treści

W Gliwicach ruszyło Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0


  • Na miejscu przedsiębiorcy sprawdzą wpływ internetu rzeczy czy uczenia maszynowego na produkcję.
  • Poznają także sposoby monitorowania urządzeń.
  • Dostępne technologie można testować zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 dla małych i średnich firm uruchomiła w Gliwicach spółka APA Group. Na miejscu przedsiębiorcy sprawdzą działanie produkcji wspieranej przez urządzenia internetu rzeczy, big data czy machine learning. Użytkownicy centrum mogą zarówno online, jak i stacjonarnie wybierać produkty i nadawać im odpowiednie parametry, a następnie obserwować każdy etap wytwarzania. Na końcu dostaną raport pokazujący wydajność, koszty, zużycie energii czy emisję CO2 podczas powstawania wyrobów. Dzięki temu zweryfikują oszczędności, jakie przyniesie wprowadzenie rozwiązań przemysłu 4.0 do procesów przedsiębiorstwa.

https://youtu.be/2QmoUM6Eems

Parametry produkcji

Na miejscu można sprawdzić, jak działa zapobieganie awariom maszyn oraz przewidywanie usterek dzięki obserwacji i analizie takich parametrów urządzeń, jak pobór prądu, szybkość działania czy wibracje napędów. Centrum pozwala też monitorować zewnętrzne sygnały, takie jak temperatura lub wilgotność powietrza, co ułatwia optymalizację wydajności procesów i czasu wytwarzania. System udostępniany przez gliwicką firmą ułatwia obliczenie współczynnika efektywności testowego stanowiska i poszczególnych urządzeń, uwzględniającego liczbę zleceń i rzeczywisty czas ich realizacji.

Przemysł 4.0 dla małych firm

Gliwickie centrum jest częścią przedsięwzięcia Nazca 4.0 dotyczącego platformy integrującej systemy zarządzania produkcją. Oprogramowanie mogą testować małe i średnie przedsiębiorstwa. Specjaliści z zakresu automatyzacji pomogą im zmodernizować zakłady. Celem działań jest ułatwienie firmom identyfikacji procesów wytwórczych i wsparcie w optymalizacji działań. Projekt ma również poszerzyć wiedzę menadżerów i pracowników działu utrzymania ruchu na temat stanu ich urządzeń produkcyjnych.

Pokazy nowych technologii

W katowickim showroomie innowacji IoT można zobaczyć inteligentne gazomierze, wodomierze oraz urządzenia sterujące automatyką budynkową. Na miejscu samorządy oraz przedsiębiorstwa mogą zapoznawać się z rozwiązaniami, które mogą wdrożyć we własnych organizacjach. Z kolei w pokazowej fabryce w Krakowie menadżerowie mogą testować działanie maszyn przemysłowych, cobotów i robotów mobilnych wykorzystujących łączność piątej generacji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na