Przejdź do treści

Uruchomiliśmy showroom technologii przemysłu 4.0


  • Studenci i przedsiębiorcy będą mogli zobaczyć na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, jak działają rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0.
  • Premiera showroomu Platformy Przemysłu Przyszłości to jedno z wydarzeń konferencji zorganizowanej w ramach Radomskich Dni Techniki.
  • O czym mówili goście wydarzenia?

Kompetencje przyszłości, trendy w rozwoju oprogramowania CAD, CAE i CAM oraz zastosowania druku 3D znalazły się wśród tematów konferencji pod hasłem „Biznes i nauka w dobie przemysłu przyszłości”. W trakcie wydarzenia zorganizowanego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu uczelnia podpisała umowę o współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości i Grupą Azoty:

To pierwsze lokalne partnerstwo, jakie podpisujemy w Radomiu – zaznaczył Dawid Solak, pełniący obowiązki prezesa PPP. – Wśród pól naszej aktywności na UTH będzie m.in. showroom technologii przemysłu 4.0 i centrum druku 3D. Zadaniem Platformy Przemysłu Przyszłości jest budowanie i rozwijanie ogólnokrajowego ekosystemu p4.0, ale ze szczególną dbałością o te rejony i aspekty rynku, w których jest mu trudniej organizować się i unowocześniać samodzielnie.

Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty, mówił podczas swojego wystąpienia o współpracy nauki i biznesu z perspektywy tarnowskiej spółki. Menadżer podkreślał, że firmie zależy na kooperacji ze środowiskiem akademickim, aby optymalizować procesy produkcyjne:

Chcemy, żeby nasze obszary nawozowy i tworzywowy były bardziej ekologiczne. W kontekście druku 3D dysponujemy pełną gamą filamentów, mamy m.in. filament na bazie ziemniaka oraz drewna i pracujemy nad nowymi – opowiadał Kądzielawski.

Na kompetencjach przyszłości w przypadku inżynierów skoncentrował się w trakcie konferencji prof. Mariusz Hetmańczyk. Ekspert PPP wyliczał, że osoby pracujące w takim charakterze, będą potrzebowały zdolności kognitywnych, społecznych i technicznych, a zatem nie tylko tych stereotypowo kojarzonych z profilem inżynierskim. Specjaliści branży przemysłowej powinni myśleć transdyscyplinarnie i rozumieć specyfikę wirtualnego roboczego kontaktu. Hetmańczyk akcentował również znaczenie inteligencji emocjonalnej, szczególnie istotnej w warunkach pracy zdalnej.

Finałowym punktem konferencji było otwarcie showroomu technologii przemysłu 4.0, stworzonego na terenie UTH przez Platformę Przemysłu Przyszłości. Miejsce posłuży studentom, uczniom i przedsiębiorcom, którzy zapoznają się z urządzeniami obsługującymi druk 3D, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość oraz rozwiązania predictive maintenance. W najbliższych miesiącach eksperci PPP wzbogacą jeszcze showroom o kolejne technologie i metody, m.in. związane z robotyzacją i lean managementem.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na