Uniwersytet z Teksasu opracował ekologiczną, glinianą mieszankę do drukowania w 3D budynków

  • Naukowcy z Texas A&M Univeristy chcą wykorzystywać glinę jako podstawowy składnik materiału w druku 3D o takim zastosowaniu.
  • Przygotowali już niewielkie konstrukcje potwierdzające nośność materiału.
  • Po zbadaniu śladu węglowego mieszanki zamierzają stawiać pełnowymiarowe budowle.
glina

Eksperci z Uniwersytetu Rolniczo-Mechanicznego w Teksasie przygotowali mieszankę, która znajdzie zastosowanie w trójwymiarowym drukowaniu budynków. Podstawą substancji jest glina połączona z krzemianem sodu i włóknami celulozowymi. Badacze pracują nad narzędziem pozwalającym na podstawie analizy gleby określić ilość i rodzaj składników potrzebnych do przekształcenia jej w materiał budowlany. Na razie wydrukowali modele w niewielkiej skali, żeby upewnić się, czy mieszanka wytrzyma, zarówno ciężar kolejnych warstw, jak i innych elementów, np. prętów zbrojeniowych i materiałów izolacyjnych. W tej chwili materiał wytrzymuje dwukrotność swojej wagi. Zdaniem zaangażowanej w projekt dr Aayushi Bajpayee, opracowana metoda ułatwi budowę obiektów również w przestrzeni kosmicznej, m.in. na Marsie.

(graf. S. Banerjee)

„Eko-filament”

Kierujący przedsięwzięciem, Sarbajit Banerjee, przekonuje, że zaletą nowego rozwiązania ma być ograniczenie emisji dwutlenku węgla związanej z produkcją cementu, zbędnego w przypadku wykorzystywania gliny. Nie trzeba też wtedy transportować ciężkich materiałów na miejsce budowy – wystarczy przywieźć drukarkę i składniki niezbędne do wzmocnienia materiału. Jednak zanim naukowcy wydrukują pełnowymiarowe budowle, muszą sprawdzić wpływ składników mieszanki na środowisko. Jak zaznacza Banerjee, końcowym efektem prac powinna być ekologiczna substancja, która w całości „wróci do ziemi”.

(Wywiad z naukowcami – film American Chemical Society)

Druk 3D w budownictwie

Z wytwarzania przyrostowego z użyciem mieszanki betonowej skorzystali konstruktorzy dwukondygnacyjnego biura w Dubaju. Do nanoszenia kolejnych warstw użyli maszyny przemysłowej Apis Cor, która wcześniej pracowała przy budowie obiektu o powierzchni 38 metrów kwadratowych w Stupinie koło Moskwy. W Polsce niewielki dom z drukarki 3D stanął w Otrębusach niedaleko Warszawy – tu pomogła wielkogabarytowa drukarka opracowana przez firmę REbuild. W serwisie pisaliśmy również o kopenhaskiej podstawie turbiny wiatrowej, powstałej w technologii wytwarzania przyrostowego.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór