Transformacja cyfrowa, finansowanie innowacji i AI na konferencji Akademii WSB

  • Rozwojowi firm będą sprzyjały takie przedsięwzięcia, jak Krajowy Plan Odbudowy i Europejski Fundusz Społeczny.
  • Cześć przedsiębiorców nadal nie widzi potrzeby cyfryzacji, ale ich liczba maleje.
  • Z wyższym poziomem innowacyjności gospodarki wiąże się szersze wykorzystanie chmury obliczeniowej.
  • O szansach w związku z transformacją cyfrową rozmawiali uczestnicy VI Międzynarodowej konferencji Naukowej pt. „Innowacje i Przedsiębiorczość. Teoria i Praktyka”.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Robert Tomanek zauważył, że polskie przedsiębiorstwa stoją przed ogromną szansą dzięki coraz większej liczbie grantów i zmianie gospodarki spowodowaną pandemią COVID-19. Polityka grantów przyspiesza zmiany innowacyjne – podkreślał i przekonywał, że ten rok będzie szczególnie sprzyjał innowacjom:

Przykładem jest Krajowy Plan Odbudowy, który będzie promował m.in. zielony ład i nowoczesne technologie w gospodarce. Drugie potężne źródło finansowania to Europejski Fundusz Społeczny. Będziemy mogli otrzymać pieniądze na innowacje w ramach programów, które już sprawdziły się w poprzednich perspektywach – wyjaśniał.

cash, banknotes rolled up ready for use
(fot. Getty Images)

Potrzeba kształtowania świadomości przedsiębiorców

Kluczowym elementem w drodze do transformacji jest kształtowanie świadomości menadżerów i właścicieli firm – podkreślał Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości:

– Badania pokazują, że duża część przedsiębiorców w ogóle nie czuje potrzeby przekształceń. Na szczęście to się zmienia, coraz więcej z nich przekonuje się do nowoczesności. Kolejnymi krokami w tym zakresie będą: ukierunkowanie przedsiębiorców w stronę konkretnych rozwiązań i technologii z zakresu przemysłu 4.0 – konkludował.

Podczas prezentacji Dawid Solak przypomniał, że w Polsce działają instytucje wspierające przedsiębiorstwa w drodze do transformacji, takie jak Regionalne Rady Przemysłu Przyszłości czy Huby Innowacji Cyfrowej.

(fot. Getty Images)

Przygotowanie do wdrożenia AI

O coraz większym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w przemyśle mówił Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty. Jak tłumaczył, algorytmy rozpoznające różnego anomalie i defekty przewyższają obecnie możliwości ludzkiej percepcji:

Roboty robią mniej błędów, wykonują pracę 24/7 i doskonale zastępują człowieka, głównie w pracach żmudnych i powtarzalnych. Firmy, które chcą wdrożyć rozwiązania z zakresu AI, powinny stworzyć ekosystemy danych, na których bazują algorytmy, określić ich kompetencje i zasoby, ale także mieć świadomość kultury organizacyjnej, która ma ogromne znaczenie w przypadku AI – przekonywał Grzegorz Kądzielawski, który pełni również funkcję przewodniczącego Rady Platformy Przemysłu Przyszłości.

Processor in digital environment
(graf. Getty Images)

Wykorzystanie chmury sprzyja innowacyjności gospodarki

Prezes Cloud Team, Tomasz Siemek, zauważał, że strategia chmurowa i powiązane z nią usługi ułatwiają działalność przedsiębiorcom:

Cyfryzacja usuwa bariery prowadzenia biznesu. Znikają przejazdy, przeloty samochodami. Z kolei gospodarka jest konkurencyjna i bardziej dostępna dla wszystkich użytkowników ekosystemu. To przejście do wyższej produktywności – tłumaczył.

Uczestnicy konferencji pt. „Innowacje i Przedsiębiorczość. Teoria i Praktyka” zorganizowanej przez Akademię WSB, że kraje, które w najwyższym stopniu wykorzystują cloud computing, są najbardziej innowacyjnymi państwami w Europie. W Polsce wykorzystanie chmury w firmach się zwiększa – w 2020 wzrosło o niemal 7 p.p. w porównaniu z rokiem wcześniejszym i wyniosło 24,4%. Infrastrukturę i oprogramowanie dostarczające usługi chmurowe uruchomił w Warszawie Google Cloud, dzięki czemu firmy z Polski i sąsiednich krajów mogą korzystać z rozwiązań obejmujących maszyny wirtualne, aplikacje cloudowe, wydajne bazy danych i analitykę big data. Również nad Wisłą powstanie region usług chmurowych Microsoftu. Lokalne centra danych zapewniają małe opóźnienia w transferze.