Przejdź do treści

Transformacja cyfrowa, finansowanie innowacji i AI na konferencji Akademii WSB


  • Rozwojowi firm będą sprzyjały takie przedsięwzięcia, jak Krajowy Plan Odbudowy i Europejski Fundusz Społeczny.
  • Cześć przedsiębiorców nadal nie widzi potrzeby cyfryzacji, ale ich liczba maleje.
  • Z wyższym poziomem innowacyjności gospodarki wiąże się szersze wykorzystanie chmury obliczeniowej.
  • O szansach w związku z transformacją cyfrową rozmawiali uczestnicy VI Międzynarodowej konferencji Naukowej pt. „Innowacje i Przedsiębiorczość. Teoria i Praktyka”.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Robert Tomanek zauważył, że polskie przedsiębiorstwa stoją przed ogromną szansą dzięki coraz większej liczbie grantów i zmianie gospodarki spowodowaną pandemią COVID-19. Polityka grantów przyspiesza zmiany innowacyjne – podkreślał i przekonywał, że ten rok będzie szczególnie sprzyjał innowacjom:

Przykładem jest Krajowy Plan Odbudowy, który będzie promował m.in. zielony ład i nowoczesne technologie w gospodarce. Drugie potężne źródło finansowania to Europejski Fundusz Społeczny. Będziemy mogli otrzymać pieniądze na innowacje w ramach programów, które już sprawdziły się w poprzednich perspektywach – wyjaśniał.

Potrzeba kształtowania świadomości przedsiębiorców

Kluczowym elementem w drodze do transformacji jest kształtowanie świadomości menadżerów i właścicieli firm – podkreślał Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości:

– Badania pokazują, że duża część przedsiębiorców w ogóle nie czuje potrzeby przekształceń. Na szczęście to się zmienia, coraz więcej z nich przekonuje się do nowoczesności. Kolejnymi krokami w tym zakresie będą: ukierunkowanie przedsiębiorców w stronę konkretnych rozwiązań i technologii z zakresu przemysłu 4.0 – konkludował.

Podczas prezentacji Dawid Solak przypomniał, że w Polsce działają instytucje wspierające przedsiębiorstwa w drodze do transformacji, takie jak Regionalne Rady Przemysłu Przyszłości czy Huby Innowacji Cyfrowej.

Przygotowanie do wdrożenia AI

O coraz większym wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w przemyśle mówił Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty. Jak tłumaczył, algorytmy rozpoznające różnego anomalie i defekty przewyższają obecnie możliwości ludzkiej percepcji:

Roboty robią mniej błędów, wykonują pracę 24/7 i doskonale zastępują człowieka, głównie w pracach żmudnych i powtarzalnych. Firmy, które chcą wdrożyć rozwiązania z zakresu AI, powinny stworzyć ekosystemy danych, na których bazują algorytmy, określić ich kompetencje i zasoby, ale także mieć świadomość kultury organizacyjnej, która ma ogromne znaczenie w przypadku AI – przekonywał Grzegorz Kądzielawski, który pełni również funkcję przewodniczącego Rady Platformy Przemysłu Przyszłości.

Wykorzystanie chmury sprzyja innowacyjności gospodarki

Prezes Cloud Team, Tomasz Siemek, zauważał, że strategia chmurowa i powiązane z nią usługi ułatwiają działalność przedsiębiorcom:

Cyfryzacja usuwa bariery prowadzenia biznesu. Znikają przejazdy, przeloty samochodami. Z kolei gospodarka jest konkurencyjna i bardziej dostępna dla wszystkich użytkowników ekosystemu. To przejście do wyższej produktywności – tłumaczył.

Uczestnicy konferencji pt. „Innowacje i Przedsiębiorczość. Teoria i Praktyka” zorganizowanej przez Akademię WSB, że kraje, które w najwyższym stopniu wykorzystują cloud computing, są najbardziej innowacyjnymi państwami w Europie. W Polsce wykorzystanie chmury w firmach się zwiększa – w 2020 wzrosło o niemal 7 p.p. w porównaniu z rokiem wcześniejszym i wyniosło 24,4%. Infrastrukturę i oprogramowanie dostarczające usługi chmurowe uruchomił w Warszawie Google Cloud, dzięki czemu firmy z Polski i sąsiednich krajów mogą korzystać z rozwiązań obejmujących maszyny wirtualne, aplikacje cloudowe, wydajne bazy danych i analitykę big data. Również nad Wisłą powstanie region usług chmurowych Microsoftu. Lokalne centra danych zapewniają małe opóźnienia w transferze.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na