Przejdź do treści

Theatrum Planetarum, czyli śladami podróży Kopernika


Witam w największym muzeum archeologicznym w tej części Europy. Dzisiaj obejrzymy niezwykłe widowisko – zapowiadał dyrektor Muzeum Archeologicznego, dr hab. Jacek Górski, witając zebranych gości. Z kolei Paweł Nowak, Dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w PPP, na początku spotkania podkreślał, że czwarta rewolucja przemysłowa nie jest wizją pasjonatów, ale rzeczywistością i codziennością wielu firm. Choć na co dzień zajmujemy się technologiami jutra, w Platformie Przemysłu Przyszłości doskonale rozumiemy, że nie zbuduje się solidnych fundamentów przyszłości, bez refleksji nad przeszłością i bez solidnego zaplanowania teraźniejszości – dodał. Wystąpienia poprzedzały niecodzienne widowisko organizowane w ogrodach placówki – Theatrum Planetarum. Widzowie, przy akompaniamencie tworzonej na żywo muzyki, mieli okazję podążyć śladami podróży Mikołaja Kopernika przez miasta średniowiecznej Polski i Włoch, a także podziwiać przestrzeń kosmiczną.

Theatrum Planetarum, czyli gwiazdy bliżej nas

W trakcie czterdziestominutowego pokaz uczestnicy śledzili sekwencję obrazów wzbogaconą tworzoną na żywo muzyką ilustracyjną. Celem autorów „Theatrum Planetarum” było przeniesienie widowni w czasie i przestrzeni – w podróż od początków formowania się naszej planety, aż po podróże w kosmosie. Publiczność wzięła udział w wirtualnym spacerze po prehistorycznych grotach i współczesnych miastach – Lichnidos, Pafos, Nowym Jorku i Krakowie. Podczas wydarzenia można było podziwiać dzieła sztuki egipskiej, dostępne w zbiorach Muzeum Archeologicznego. Performance został stworzony, aby przybliżyć uczestnikom ewolucje kształtowania się uniwersum, drogi mlecznej, galaktyk, gwiazd oraz życia na Ziemi.

(fot. PPP)

Twórcy

Autorem multimedialnego widowiska jest Jani Konstantinovski Puntos – artysta audiowizualny oraz absolwent krakowskiego ASP. Twórca swoje prace prezentował m.in. na Wawelu, Rynku Głównym Krakowa, w Malborku, a także Pafos na Cyprze. Z kolei muzykę stworzył Józef Skrzeka – multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, jednego z przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego oraz założyciel zespołu SBB. Organizatorem widowiska była Platforma Przemysłu Przyszłości wraz z Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2021.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się: