Przejdź do treści

Theatrum Planetarum, czyli śladami podróży Kopernika


  • Goście zgromadzeni w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie uczestniczyli w multimedialnym pokazie.
  • Celem widowiska była prezentacja różnych czasoprzestrzeni – od początków tworzenia formacji geologicznych Ziemi, aż po podróże w kosmosie.
  • Wydarzenie organizowała Platforma Przemysłu Przyszłości we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Witam w największym muzeum archeologicznym w tej części Europy. Dzisiaj obejrzymy niezwykłe widowisko – zapowiadał dyrektor Muzeum Archeologicznego, dr hab. Jacek Górski, witając zebranych gości. Z kolei Paweł Nowak, Dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w PPP, na początku spotkania podkreślał, że czwarta rewolucja przemysłowa nie jest wizją pasjonatów, ale rzeczywistością i codziennością wielu firm. Choć na co dzień zajmujemy się technologiami jutra, w Platformie Przemysłu Przyszłości doskonale rozumiemy, że nie zbuduje się solidnych fundamentów przyszłości, bez refleksji nad przeszłością i bez solidnego zaplanowania teraźniejszości – dodał. Wystąpienia poprzedzały niecodzienne widowisko organizowane w ogrodach placówki – Theatrum Planetarum. Widzowie, przy akompaniamencie tworzonej na żywo muzyki, mieli okazję podążyć śladami podróży Mikołaja Kopernika przez miasta średniowiecznej Polski i Włoch, a także podziwiać przestrzeń kosmiczną.

Theatrum Planetarum, czyli gwiazdy bliżej nas

W trakcie czterdziestominutowego pokaz uczestnicy śledzili sekwencję obrazów wzbogaconą tworzoną na żywo muzyką ilustracyjną. Celem autorów „Theatrum Planetarum” było przeniesienie widowni w czasie i przestrzeni – w podróż od początków formowania się naszej planety, aż po podróże w kosmosie. Publiczność wzięła udział w wirtualnym spacerze po prehistorycznych grotach i współczesnych miastach – Lichnidos, Pafos, Nowym Jorku i Krakowie. Podczas wydarzenia można było podziwiać dzieła sztuki egipskiej, dostępne w zbiorach Muzeum Archeologicznego. Performance został stworzony, aby przybliżyć uczestnikom ewolucje kształtowania się uniwersum, drogi mlecznej, galaktyk, gwiazd oraz życia na Ziemi.

Twórcy

Autorem multimedialnego widowiska jest Jani Konstantinovski Puntos – artysta audiowizualny oraz absolwent krakowskiego ASP. Twórca swoje prace prezentował m.in. na Wawelu, Rynku Głównym Krakowa, w Malborku, a także Pafos na Cyprze. Z kolei muzykę stworzył Józef Skrzeka – multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, jednego z przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego oraz założyciel zespołu SBB. Organizatorem widowiska była Platforma Przemysłu Przyszłości wraz z Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Wydarzenie zostało przygotowane w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2021.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na