Przejdź do treści

Testy egzoszkieletów, które odciążają pracowników o 30 kg


Niemiecka firma logistyczna przygotowuje się do wdrożenia aktywnych egzoszkieletów. Na razie w magazynie w Magdeburgu przetestowała tę technologię. Urządzenie, zakładane na plecy, powoduje, że pracownik czuje ciężar podnoszonego przedmiotu obniżony o nawet 30 kg. Egzoszkielety zwiększają zatem efektywność pracy, a równocześnie oszczędzają zdrowie zatrudnionych.

Firma DACHSER postanowiła wypróbować konstrukcje opracowane przez German Bionic. Docelowo przedsiębiorstwo chce wprowadzić do użytku w magdeburskim magazynie trzy aktywne egzoszkielety, a także wyposażyć w nie pracowników w innych oddziałach. Testy miały pomóc zebrać informacje od osób, które wykorzystywały te urządzenia na co dzień w ramach pilotażu. Do prób posłużyły modele Cray X.

Usprawnienie procesów

Jak zaznacza Stephan Heinemann, Contract Logistic Manager w niemieckiej firmie, testerzy szybko zauważyli, że egzoszkielety bardzo ułatwiają fizyczne zadania:

– Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy natychmiast je zaakceptowali.

Head of Corporate Contract Logistic, Thomas Klare, uzupełnia, że w całej operacji chodzi o podniesienie wydajności wewnętrznych procesów:

Głównym celem jest zapewnienie pracownikom wsparcia we wszystkich aspektach związanych z obsługą magazynu. Wykorzystanie aktywnych egzoszkieletów jest dowodem na to, że technologia nie tylko ułatwia pracę, ale także może pozytywnie wpływać na zdrowie – akcentuje Klare.

Human augmentation w magazynie

Egzoszkielety należą do dziedziny przemysłu 4.0 określanej jako human augmentation. Rolą tych urządzeń jest, mówiąc nieco potoczniej, wyposażanie pracownika w nadzwyczajną siłę. Podobne produkty powodują, że zatrudnieni w magazynach i fabrykach mogą podnosić przedmioty, które normalnie byłyby dla nich zbyt ciężkie. Osobną kwestią, jak wyjaśniają menadżerowie z Dachsera, jest zmniejszanie ryzyka kontuzji czy zaburzanie prawidłowej postawy. Co więcej, pracownicy odciążeni egzoszkieletem mogą wykonać więcej pracy, ponieważ ich zmęczenie ma szansę być niższe. Urządzenia dzielą się na aktywne, wyposażone w robotyczne podzespoły zasilane bateryjnie, oraz na pasywne, w których inżynierowie stosują sprężyny, szyny lub ciężarki.

fot. główne: materiały prasowe producenta / www.dachser.pl


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na