CableFree ma poprawić zasięg 5G

  • Huawei opracowało technologię, która podnosi wydajność anten stacji bazowych.
  • Dzięki rozwiązaniu anteny będą lżejsze, łatwiejsze w instalacji oraz bardziej odporne na zakłócenia.
  • Piszemy także o innych postępach w rozwoju ważnej dla przemysłu łączności piątej generacji i o rekordzie transferu, który padł w USA.
stacja bazowa 5g

Firma z Shenzhen przygotowała nowe rozwiązanie dla anten 5G – CableFree. Producent przekonuje, że technologia zwiększy wydajność emisji o 20 procent, umożliwiając lepsze pokrycie zasięgiem obszaru obsługiwanego przez maszt. Wysoka przepustowość łączy i szybkość transferu jest uzależniona m.in. od mocy anteny, która w urządzeniach sieci wcześniejszych generacji osiąga ok. 500-600 watów, natomiast CableFree ma zwiększyć ją do 1000 watów. Co więcej, zgodnie z nazwą, system pozwoli na zasilanie anten bez użycia kabli.

koncept 5G
(graf. Getty Images)

10 kg mniej

W antenach 5G, w których zastosowano CableFree, podzespoły są inaczej połączone, dzięki czemu urządzenia będą lżejsze o 10 kilogramów, a ich całkowita waga nie przekroczy 50. To powinno ułatwić instalację i zmniejszyć koszty, eliminując konieczność korzystania podczas montażu z dźwigów. Chińska technologia ogranicza liczbę śrub i punktów lutowniczych o 80%, co zmniejsza ryzyko pasywnej intermodulacji zakłócającej sygnał. Koncern przetestował już działanie CableFree w swoich produktach z serii Munich i London Pro.

osoba montująca antenę telekomunikacyjną.
(fot. Getty Images)

4,7 Gb/s – rekord 5G w Teksasie

Amerykańscy operatorzy sieci komórkowych przeprowadzili ostatnio próby z łącznością 5G na stacjach bazowych w miejscowości Dallas w Teksasie. Zanotowali rekord transferu wynoszący 4,7 Gb/s. Pomógł w tym system Nokia AirScale umożliwiający jednoczesne podłączenie urządzeń do sieci 5G i LTE, a więc odbiór i nadawanie sygnału odbywało się w tym samym czasie w obu standardach. Fiński producent poinformował przy okazji o zawarciu umowy na budowę sieci nowej generacji na Tajwanie – w architekturze non-standalone, czyli z użyciem infrastruktury 4G. Komercyjną sieć 5G w Sztokholmie uruchomił natomiast Ericsson. Wcześniej szwedzkie przedsiębiorstwo dostarczyło nadajniki montowane na istniejących masztach LTE Plusa, w efekcie operator włączył 100 nadajników piątej generacji w 7 polskich miastach.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór