Wodór zostanie wykorzystany do zasilenia w energię elektryczną i cieplną Instytutu Naukowo-Badawczego Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Surowiec będzie wytwarzany z wody doprowadzonej do elektrolizera – urządzenia wykorzystującego prąd do rozkładu wody na wodór i tlen. W ten sposób w ciągu każdej godziny powstanie 30 metrów sześciennych wodoru, składowanych w dwóch zbiornikach o pojemności 360 Nm3 (normalnych metrów sześciennych, czyli ilości przy temperaturze 0°C i ciśnieniu 101325 Pa [1 atm]).
Energia z ogniwa PEM
Kolejno wodór w czasie największego zapotrzebowania na energię, trafi do ogniwa PEM (od ang. proton exchange membrane), czyli urządzenia, w którym łączy się wodór z tlenem, a produktami reakcji są energia elektryczna, ciepło i woda. Ogniwa PEM z membraną z materiałów polimerowych cechuje duża sprawność w produkcji energii, a także krótki czas rozruchu związany z niskimi temperaturami reakcji zachodzących w urządzeniu (60-100°C). Zgodnie z szacunkami Tauronu, w ten sposób w ciągu roku powstanie około 2000 MWh energii elektrycznej. Dzięki instalacji w Kamieniu Śląskim, eksperci przedsiębiorstwa energetycznego zbiorą doświadczenie potrzebne do wdrożenia rozwiązania na rynek.
Stacja tankowania wodoru
Jeden z projektów wodorowych w Polsce, polega na budowie wodorowej stacji autobusowej. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie rozstrzygnął przetarg na dostawcę surowca. Paliwo będzie wykorzystywane przez pojazd Solaris Urbino 12 Hydrogen, który ma zbiorniki o pojemności 1560 litrów, umożliwiające przejechanie 350 kilometrów na jednym tankowaniu. Nad Wisłą powstają także doliny wodorowe, prowadzące działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, jak również projekty inwestycyjne. Pierwszy ośrodek w maju ubiegłego roku na Podkarpaciu, a zgodnie z zapowiedziami, na 31 stycznia 2021 zaplanowano inaugurację Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej.