Szwedzka firma zbuduje zautomatyzowaną fabrykę akumulatorów w województwie pomorskim

  • Zakład Northvolt zacznie działać w 2022 roku, jego początkowa moc produkcyjna wyniesie 5 GWh rocznie.
  • Poza liniami produkcyjnymi, w Gdańsku powstanie jeszcze centrum R&D zajmujące się udoskonalaniem magazynów prądu.
  • Wartość inwestycji to ok. 750 milionów złotych. Przedsiębiorstwo planuje zatrudnienie 500 osób.
magazyn energii

Szwedzka spółka uruchomi na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego zautomatyzowany zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe, które zajmie się pracami nad bateriami, systemami magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania. W kompleksie o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych Northvolt planuje zatrudnić 500 pracowników. Pierwszy etap budowy fabryki rozpocznie się jesienią, w jego efekcie moc produkcyjna zakładu w 2022 roku wyniesie 5 gigawatogodzin (docelowo będzie to 12 GWh). Wartość całej inwestycji to blisko 200 milionów dolarów (ok. 750 mln złotych). Przedsięwzięcie firmy Northvolt wesprze Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

(Wizualizacja zakładu w Gdańsku
(Wizualizacja zakładu – graf. Northvolt)

Europejski łańcuch wartości

Zakład zajmie się montażem i dystrybucją magazynów energii wykorzystywanych w przemyśle, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych, a także modułów instalowanych przy sieciach energetycznych. Składową produktów będą ogniwa wytwarzane w Skellefteå w północnej Szwecji, co, jak podkreśla prezes polskiego oddziału spółki, Robert Chryc Gawrychowski, umocni rolę Northvolt Poland w budowanym łańcuchu wartości:

Nasze systemy magazynowania energii, zlokalizowane na północy Polski, będą pomagały globalnym, europejskim i krajowym partnerom w transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce.

informacje dotyczące zatrudnienia w nowej fabryce
(graf. Kancelaria Premiera)

O Northvolt

Szwedzkie przedsiębiorstwo, specjalizujące się przede wszystkim w litowo-jonowych akumulatorach dla samochodów elektrycznych, w 2016 roku założył Peter Carlsson, był menadżer koncernu Tesla Motors. Carlsson chce, żeby Northvolt do 2030 roku produkował 25% europejskich mocy w zakresie akumulatorów Li-ion. Spółka działa na Pomorzu od 2018 roku, dotychczas zainwestowała 5 milionów euro w wynajmowaną halę, gdzie 100 pracowników produkuje moduły bateryjne używane w przemyśle oraz systemy sterowania, chłodzenia i ogrzewania.

akumulator z symbolem recyklingu
(graf. Getty Images)

Produkcja baterii w Polsce

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin, uzupełnia, że Polska jest liderem pod względem eksportu baterii litowo-jonowych w Unii Europejskiej – w pierwszej połowie 2020 roku wartość sprzedaży akumulatorów za granicę wyniosła 2,9 miliarda euro (ok. 13 miliardów złotych). Produkcją ogniw (koło Wrocławia) zajmuje się LG Energy Solution – aktualnie rozbudowywana fabryka docelowo zatrudni 10 tysięcy osób. Baterie do aut od października ubiegłego roku, również na Dolnym Śląsku, wytwarza Mercedes – zakład w Jaworze korzysta z robotów przemysłowych, VR-u oraz cyfrowych bliźniaków.