Przejdź do treści

Koło Wrocławia rozbudowuje się fabryka baterii dla aut elektrycznych


  • Agencja Rozwoju Przemysłu wesprze poszerzenie zakładu LG Energy Solution na Dolnym Śląsku.
  • Docelowo na miejscu ma pracować 10 tysięcy osób, a zdolności produkcyjne fabryki sięgną 100 GWh rocznie.
  • Całkowita wartość inwestycji w hale w Biskupicach Podgórnych to 3,1 miliarda euro.

Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała o wsparciu czwartego etapu rozbudowy fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Biskupicach Podgórnych oddalonych o 15 km od Wrocławia. Docelowo, moce produkcyjne zakładu mają wynieść 100 GWh rocznie (na początku było to 10 GWh), co pokryje 60% europejskiego zapotrzebowania na baterie samochodowe. To więcej niż dotychczasowy lider w tej dziedzinie, czyli spółka China’s Contemporary Amperex Technology produkująca w ciągu roku ok. 50 GWh. Całkowita wartość inwestycji w dolnośląskie hale przekroczy 3,1 miliarda euro, a na miejscu będzie pracowało 10 tysięcy osób.

Rozbudowa zakładu w etapach

Baterie produkowane w fabryce od blisko czterech lat trafiają m.in. do pojazdów Daimlera, Volvo, Audi, Renault i Porsche. Inwestycje na Dolnym Śląsku rozpoczęły się w 2016, rok później ze względu na wzrost zapotrzebowania na akumulatory zakład jeszcze rozbudowano. Pod koniec 2021 zakończy się trzeci etap powiększania zakładu, czwarty rozpoczął się w październiku 2020 roku – jedną z jego faz są prace żelbetowe realizowane przez Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Zgodnie z planem, spółka sfinalizuje te działania za 4 miesiące. Wykonawcą całości prac jest polski oddział firmy GS Engineering & Construction. Hale LG zajmą w sumie około 40 hektarów.

Euro-Park

LG Energy Solution, spółka wydzielona w grudniu 2020 roku z LG Chem, działa w parku przemysłowym, zarządzanym przez wrocławski oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Euro-Park Kobierzyce (gmina, w której są położone Biskupice Podgórne) powstał w 2005 roku, aby stymulować rozwój zakładów przemysłowych na Dolnym Śląsku. Na miejscu jest 31 organizacji, m.in. belgijska firma Materialise produkująca za pomocą druku 3D modele i prototypy (firma w marcu opracowała nakładkę umożliwiającą otwieranie drzwi bez dotykania klamek dłońmi), a także polskie przedsiębiorstwa, jak Neodynamic i Global Point. Pierwsze zajmuje się wytwórstwem i retrofittingiem maszyn przemysłowych, np. pras hydrauliczno-pneumatycznych, a drugie produkuje farby i narzędzia malarskie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na