cyfrowa kłódka

Sztuczna inteligencja w cyberbezpieczeństwie

  • Darktrace i Microsoft wykorzystają algorytmy AI do monitorowania komunikacji przedsiębiorstw.
  • Celem firm jest szybkie wykrywanie i reagowanie na cyberataki.
  • Rozwiązania będą przydatne dla organizacji, które wykorzystują usługi chmurowe.

Darktrace, firma zajmująca się sztuczną inteligencją w cyberbezpieczeństwie, we współpracy z Microsoftem oferuje Cyber AI – narzędzie stosujące AI do wykrywania i autonomicznego reagowania na cyberzagrożenia w przedsiębiorstwach. Technologia wyszukuje m.in. ataki wewnętrzne, oprogramowanie szpiegujące, ransomware czy próby wykradzenia danych. Statystycznie co sekundę wykrywa niebezpieczeństwo i uniemożliwia wyrządzenie szkód. Jak podkreśla Clare Barclay, dyrektor generalna Microsoft UK, wykorzystanie AI ułatwia wykrywanie ataków i lepszą ochronę firm.

Bezpieczna chmura

Nowe narzędzia mają wzmocnić bezpieczeństwo m.in. w środowisku Microsoft 365, poprzez ochronę przepływu zadań i dokumentów w procesach biznesowych. Z kolei ochroną poczty elektronicznej zajmie się program Antigena Email, wykorzystujący AI do zatrzymywania zagrożeń przesyłanych drogą e-mailową. Aplikacja jest dostępna w portalu Azure Marketplace. Darktrace i MS zaznaczają, że algorytmy można łatwo zintegrować z ochroną urządzeń końcowych w Microsoft Defender. Ponadto współpracują z usługą Azure Sentinel, która również analizuje cyberbezpieczeństwa. Dzięki kooperacji programów użytkownicy Sentinel mogą przeglądać zautomatyzowane raporty i otrzymywać alerty o dodatkowo wykrytych zagrożeniach.

Ataki na dane dostępowe

Jak wynika z danych Computer Security Incident Response Team Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK) w zeszłym roku specjaliści zarejestrowali ponad 34,5 tysięcy zgłoszeń o potencjalnych cyberzagrożeniach. Liczba ataków phishingowych w Polsce wzrosła o 117% (do 7622). Przestępcy coraz częściej skupiają się na internecie rzeczy – w 2020 roku zainfekowali prawie 6 tysięcy urządzeń IoT. CSIRT odnotował 746 zawiadomień dotyczących malware’u.