Przejdź do treści

System rozładunku ciężarówki inspirowany …pałeczkami do jedzenia


  • Rozwiązanie do wyciągania pakunków z naczepy wykorzystuje dwa roboty.
  • Zaletą chwytaków przypominających sztućce jest możliwość podnoszenia przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach.
  • Autorzy systemu chcą wprowadzić go na rynek w przyszłym roku.

Prof. Evan Drumwright, założyciel startupu z Memphis w stanie Tennessee, tłumaczy, że umiejętne posługiwanie się pałeczkami umożliwia podnoszenie zarówno pojedynczych ziaren ryżu, jak i większych przedmiotów. Stąd jego przedsiębiorstwo rozwija system manipulowania obiektami za pomocą większych odpowiedników sztućców. Rozwiązanie jest przygotowywane z myślą o rozładunku samochodów ciężarowych, choć Drumwright zapowiada, że w przyszłości planuje zająć się dużo trudniejszym w robotyzacji załadunkiem. Pytany o kształt chwytaków wyjaśnia, że w przeciwieństwie do elementów o przekroju wielokątów, wymagają one tylko 5 stopni swobody, co w praktyce oznacza mniejszą liczbę napędów, a także łatwiejsze programowanie, bo algorytmy sterowania i kinematyki odwrotnej, czyli metody animacji obiektów złożonych, są prostsze.

Oprogramowanie urządzenia

System Dextrous składa się z dwóch robotycznych ramion z chwytakami, które poruszają się po platformie i pobierają towary z naczepy. Zaletą mechanizmu jest możliwość podnoszenia i przenoszenia obiektów o dowolnych kształtach i rozmiarach, natomiast wadą – konieczność przygotowania bardzo skomplikowanego oprogramowania sterującego. W przypadku symulacji mechanizmu rozładunkowego skonfigurowali aplikację tak, żeby dokładnie reprezentowała to, co dzieje się z urządzeniami. Zgodnie z szacunkami, cyfrowy model odzwierciedla działanie maszyn w 95%. Oprogramowanie może przełączać się w czasie rzeczywistym pomiędzy urządzeniem a symulatorem. Przedsiębiorstwo planuje komercjalizację w przyszłym roku.

Inne przedsięwzięcia

Chwytaki umożliwiające rozplątywanie i podłączanie kabli przygotowali inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology. Użyli do tego czujniki GelSight, które tworzą mapy powierzchni przedmiotów za pomocą wbudowanych kamer. Z kolei Marcel Schuck, naukowiec z politechniki w Zurychu, skoncentrował się na podnoszeniu przedmiotów za pomocą ultradźwięków – wykorzystał zjawisko lewitacji akustycznej, żeby roboty nie uszkadzały delikatnych elementów. Dla kruchych obiektów o różnych kształtach powstał chwytak OnRobot, podnoszący i pakujący towary o masie do 2,2 kilograma.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na