- Amerykańska firma pozyskała 45 milionów dolarów na maszynę do automatycznego usuwania chwastów.
- Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny, które z roślin powinno usunąć.
- Piszemy też o polskim startupie Hydropolis specjalizującym się w rolnictwie wertykalnym.
Kalifornijski startup FarmWise zakończył rundę finansowania serii B i pozyskał 45 milionów dolarów m.in. od Fall Line Capital i Middleland Capital. W sumie firma zdobyła już 65 milionów dolarów. Rundy serii B dotyczą przedsiębiorstw, które już mają możliwy do skalowania i wiarygodny model biznesowy, rozbudowany zespół i klientów. Doceniony przez inwestorów system FarmWise monitoruje dane o roślinach, a automatyczny chwastownik zajmuje się mechanicznym usuwaniem chwastów.
Sztuczna inteligencja do analizy obrazu
Dokładność urządzenia wynosi 1 centymetr. Model Titan FT35 łatwo można dostosować do różnego rodzaju upraw, konfiguracja pozwala na jednoczesne operacje na 6 rzędach roślin. Transportem, obsługą, naprawami i konserwacją maszyny zajmuje się FarmWise, ponieważ firma działa w modelu Robot as a Service (robot jako usługa). Oprogramowanie firmy stosuje sztuczną inteligencję do analizy zdjęć i odróżniania roślin uprawnych od chwastów. Obecnie algorytmy korzystają z bazy 450 milionów fotografii. Zgromadzone informacje są przekazywane rolnikom, żeby ułatwić im prognozowanie działań.
Hydroponika i rolnictwo wertykalne
Rozwiązania z zakresu rolnictwa wertykalnego (pionowego) opracowuje polski startup Hydropolis. Firma przygotowała system upraw w dwóch wariantach. Pierwszy, Smart Crop, składa się z wertykalnych wózków, które mogą być umieszczone w magazynach, piwnicach czy pustostanach. Drugi projekt to uprawa hydroponiczna (bezglebowa) w kontenerach morskich — Plantainer. Elementami obu systemów są m.in. obieg zamknięty wody z pożywką, stacja wysiewowa, strefa dezynfekcji i systemy grzania i chłodzenia. Zasilanie w obu przypadkach może pochodzić z paneli fotowoltaicznych. Do zarządzania uprawami Hydropolis przygotowało oprogramowanie Grow Wizard. Software steruje nawadnianiem, oświetleniem i kontroluje atmosferę wewnątrz budynku czy kontenera.
Nowe technologie w rolnictwie
Z opracowania Startup Poland i Microsoft pt. „Technologie w rolnictwie” wynika, że głównym powodem wdrażania nowych rozwiązań jest mniejsza liczba pracowników w gospodarstwach. Do zbierania i przetwarzania informacji rolnicy stosują big data, sztuczną inteligencję i urządzenia internetu rzeczy. Z kolei wsparcie w pracach fizycznych oferują roboty. Autorzy raporty zwracają uwagę, że skrócenie łańcucha dostaw i ograniczenie transportu umożliwi tzw. urban farming, czyli prowadzenie upraw w miastach. Cytowana w raporcie Matylda Szyrle, prezes firmy Listny Cud, zaznacza, że miejską kultywację umożliwiają farmy wertykalne.