Przejdź do treści

Startujemy z bezpłatnymi warsztatami o Przemyśle 4.0


  • Rusza cykl specjalistycznych szkoleń dla menadżerów z małych i średnich firm.
  • Warsztaty dotyczące cyfrowej transformacji potrwają do połowy grudnia.
  • Udział w nich ma wziąć blisko 1000 osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za problematykę Przemysłu 4.0.
  • W naszym dziale Wydarzenia znajdą Państwo szczegóły warsztatów, terminy i lokalizacje, wraz z możliwością rejestracji.

Jesienią niemal 1000 menadżerów MŚP z całej Polski dowie się w praktyce, czym jest Przemysł 4.0 i co zrobić, aby przekształcić firmę w nowoczesny zakład produkcyjny. Przez dwa miesiące, do połowy grudnia, Platforma Przemysłu Przyszłości przeprowadzi cykl bezpłatnych warsztatów, które mają pomóc w rozwijaniu ekosystemu P4.0 w Polsce.

– Chcemy zmotywować przedsiębiorstwa do stosowania rozwiązań cyfrowych, które pozwolą firmom umacniać swoją pozycję na rynkach lokalnym i globalnym – wyjaśnia Andrzej Soldaty, prezes PPP, inicjatywy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. – W Polsce działają 2 miliony rodzimych firm, ponad 99 proc. z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa, których udział w PKB wynosi blisko 50 proc. Od aktywności tych firm zależy rozwój polskiej gospodarki – uzupełnia Soldaty.

Celem szkoleń jest dostarczenie menadżerom odpowiedzi na pytania: jakie technologie mają do dyspozycji, czym są inteligentne systemy i produkty, jakie są szanse i korzyści związane z przekształceniem firmy produkcyjnej w fabrykę 4.0 i jak modyfikować model biznesowy. Na zorganizowanie warsztatów przewidziano niemal 3 miliony złotych. We wrześniu poznaliśmy instytucje, które poprowadzą warsztaty, to m.in. Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji z Białegostoku.

Harmonogram szkoleń można znaleźć na naszej podstronie Wydarzenia. Tam też jest możliwa rejestracja na konkretne warsztaty. Wydarzenia systematycznie będziemy uzupełniali o nowe szkolenia i konferencje.

Zastosowanie internetu rzeczy i blockchainu

Dwudniowe szkolenia odbędą się we wszystkich województwach. W każdym regionie zaplanowaliśmy od 1 do 3 dwudniowych spotkań w małych grupach (maks. 20 uczestników). W trakcie warsztatów menadżerowie poznają technologie Przemysłu 4.0, w tym wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Trenerzy pokażą uczestnikom przykłady zastosowania rozwiązań cyfrowych w postaci produktów i przemysłowych instalacji.

Modele biznesowe w Przemyśle 4.0

Przedstawiciele MŚP, którzy wezmą udział w szkoleniach dowiedzą się, jakie jest biznesowe uzasadnienie korzyści wynikających z Przemysłu 4.0. Zyskają wiedzę, jak wprowadzić cyfrowy model działania, jak opracować inteligentny produkt, jakich użyć systemów zarządzania danymi, a także jak wygląda nowoczesny łańcuch dostaw.

Katarzyna Nosalska, ekspert w zakresie P4.0 i członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, uzupełnia, że oferta warsztatów jest skierowana do menadżerów, bo są to osoby, które na poziomie strategicznym inicjują i zarządzają zmianą w firmach. Skalują też kompetencje oraz kształtują kulturę organizacyjną. „Dojrzałość cyfrowa polskich firm, do której dążymy, zależy głównie od ludzi, nie od samych technologii – zaznacza Nosalska.

Polska w końcówce unijnej stawki pod względem cyfryzacji

Jak pokazują wyniki indeksu Komisji Europejskiej określającego poziom ucyfrowienia gospodarki i społeczeństwa (wskaźnik DESI, czyli Digital Economy and Society Index), jesteśmy jednym z czterech krajów Wspólnoty, który z cyfryzacją radzi sobie najgorzej. Poziom digitalizacji pozostaje także bardzo słabą stroną samego krajowego biznesu – pod tym względem Polska jest na 27 pozycji (na 29).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na