Przejdź do treści

Sól warzona w pełni automatycznie


  • Nowo powstała fabryka Grupy Ciech zacznie działać przed końcem września.
  • Zautomatyzowane linie produkcyjne będą zasilane odnawialnymi źródłami energii.
  • Koszt inwestycji to ponad 640 milionów złotych.

Polski producent wybudował w Stassfurcie w Niemczech zakład produkcyjny i magazyn wysokiego składowania. Fabryka ma wytwarzać rocznie około 450 tysięcy ton soli warzonej. Obecnie firma prowadzi fazę rozruchu, która potrwa do połowy roku – pełna produkcja ruszy we wrześniu, m.in. po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu. W tej chwili trwają prace wykończeniowe, a nowi pracownicy (w sumie spółka zatrudni 100 osób) uczestniczą w szkoleniach. Inwestycja kosztowała 140 milionów euro (ok. 643 milionów złotych).

Automatyzacja i OZE

W Stassfurcie tradycyjny sprzęt do kontrolowanego odparowania cieczy, stosowany m.in. w Janikowie na Kujawach, zastąpiła całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna, wykorzystująca technologię MVR polegającą na odparowaniu wody poprzez doprowadzenie sprężonej pary. Odpady w niemieckim zakładzie będą składowane pod ziemią, a cały prąd potrzebny do funkcjonowania warzelni powstanie dzięki odnawialnym źródłom energii.

Fabryki zasilane zieloną energią

Z OZE korzysta już Mercedes w Jaworze – uruchomiona pół roku temu fabryka pozyskuje prąd z turbin wiatrowych, natomiast energię cieplną ze spalania tzw. wierzby energetycznej. Wykorzystanie farm słonecznych i wiatrowych planuje Johnson Matthey, producent m.in. katalizatorów. Powstająca w Koninie fabryka materiałów do katod akumulatorowych rozpocznie działalność w 2024 roku. Decyzję o dekarbonizacji fabryki w brytyjskim mieście Sunderland podjął Nissan – koncern planuje budowę farmy słonecznej o mocy 20 MW.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na