Skoncentrowana energia słoneczna sterowana AI zasili kopalnię odkrywkową

  • System zbudowany z 40 tysięcy luster wykorzysta kopalnia położona w Kalifornii, na pustyni Mojave.
  • Dzięki instalacji dotychczasowa emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 7%.
  • Właściciel kopalni, koncern Rio Tinto, planuje z czasem zwiększyć moc systemu i rozszerzyć współpracę na kolejne zakłady.

Heliogen zajmuje się systemami skoncentrowanej energii słonecznej (ang. concentrated solar power, CSP), składającymi się z luster odbijających światło i skupiających je na odbiorniku. Przedsiębiorstwo wykorzystuje sztuczną inteligencję do sterowania nachyleniem paneli, dzięki czemu ciepło wytwarzane w wyniku skupienia światła osiąga nawet 1000°C – to więcej niż w zwykłych systemach CSP mających ok. 565°C. Taka temperatura wystarczy do produkcji cementu czy stali i pozwala zastąpić paliwa kopalne w zakładach przemysłowych. Pod koniec 2019 roku Heliogen prowadził pilotaż w mieście Lancaster położonym na kalifornijskiej pustyni Mojave. Nowa, komercyjna farma luster powstanie 60 km na zachód, w miejscowości Boron, gdzie zasili kopalnię odkrywkową powadzoną przez Rio Tinto – brytyjsko-australijski koncern wydobywczy.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 7%

Niemal stuletnia kopalnia do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pary wodnej, która do tej pory powstawała przy spalaniu paliw kopalnych. Instalacja Heliogenu złożona z 40 tysięcy luster umożliwi bezemisyjną produkcję blisko 16 tysięcy kilogramów pary wodnej w ciągu godziny, ponadto system ma magazynować energię i korzystać z niej w nocy. Działania zmniejszą wytwarzanie dwutlenku węgla w zakładzie o 7%, co jest ekwiwalentem eksploatacji 5 tysięcy samochodów. Jeżeli współpraca się powiedzie, firmy zwiększą skalę rozwiązania, tak by emisje w Boron zmniejszyć o jedną czwartą. Prezes Rio Tinto, Jakob Stausholm, zaznaczył, że przedsiębiorstwa zbadają też możliwość wykorzystania technologii HelioHeath w innych zakładach wydobywczych.

Neutralność klimatyczna

Współpraca jest wynikiem strategii Rio Tinto zakładającej ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 15% do 2030 roku. Decyzje dotyczące zmniejszenia śladu węglowego podjęły także Apple i Microsoft – obie firmy w ciągu dekady planują osiągnąć neutralność klimatyczną. Z kolei Bosch zadeklarował, że w tym czasie ograniczy emisję w łańcuchu wartości swoich produktów o 15%. W 2040 rok celuje PepsiCo, producent napojów i żywności, który do tej pory zredukował emisje o 6% w porównaniu z poziomem sprzed 5 lat.