Przejdź do treści

Siemens i Qualcomm uruchomiły niepubliczną sieć 5G dla aplikacji przemysłowych


  • Firmy chcą przetestować możliwości sieci piątej generacji w rzeczywistym, produkcyjnym środowisku.
  • Próbę prowadzą w zakładzie Siemensa w Norymberdze, gdzie wykorzystano modemy Qualcommu.
  • To kolejna współpraca gigantów IT dotycząca produkcji przemysłowych urządzeń sieciowych.

Firmy stworzyły środowisko testowe w showroomie i w Automotive Test Center Siemensa. Przedsiębiorstwa zbudowały tam pierwszą niepubliczną, bezprzewodową sieć 5G, która wykorzystuje pasmo 3,7-3,8 GHz w środowisku przemysłowym. W ramach kooperacji Qualcomm Technologies dostarczyło urządzenia 5G, a Siemens m.in. automatycznie sterowane roboty. W ten sposób obie firmy mogą przetestować technologie w sieci 5G w rzeczywistych warunkach i opracować nowe rozwiązania dla zakładów produkcyjnych.

Siemens i Qualcomm sprawdzą obecnie dostępne systemy przemysłowe, które wymagają 5G do pracy, a więc OPC UA i Profinet. Pierwszy jest protokołem komunikacyjnym wykorzystywanym do ujednolicenia łączności między maszynami. OPC Unified Architecture został stworzony na bazie modelu TCP/IP, natomiast Profinet jest siecią komunikacyjną stosowaną w przemyśle ze względu na to, że zwiększa szybkość i precyzję procesów. Profinet może w ciągu sekundy wysłać nawet 100 tys. pakietów, a przełączniki kierują je w odpowiednie miejsca, co umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym.

Test sieci to nie pierwsza współpraca przedsiębiorstw z Niemiec i USA. Firmy działały już razem na polu łączności bezprzewodowej, czego skutkiem są sieciowe urządzenia Scalance Siemensa, a wśród nich przełączniki, punkty dostępowe, rutery oraz moduły zabezpieczeń dla celów przemysłowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na