Robot z 16 lampami UV-C do zdalnej dezynfekcji pomieszczeń

  • Inżynierowie z Wrocławia skonstruowali system lamp sterylizujących pomieszczenia i zainstalowali je na japońskim mobilnym robocie.
  • Zdalnie sterowane urządzenie samodzielnie dezynfekuje pomieszczenia, nie narażając operatora na kontakt z wirusami i promieniowaniem ultrafioletowym.
  • Rozwiązanie powstało z myślą o szpitalach, ale można je wykorzystywać również w fabrykach i biurowcach.
robot uv-c1

Firma ControlTec opracowała system 16 zdalnie sterowanych lamp emitujących promieniowanie ultrafioletowe UV-C (o długości fali od 100 do 280 nanometrów i mocy 15 W). Urządzenia mają służyć do dezynfekowania pomieszczeń pod kątem bakterii i wirusów. Specjaliści połączyli skonstruowane przez siebie lampy z jeżdżącym robotem marki Omron, który pracuje na jednym ładowaniu baterii przez 3-4 godziny i w tym czasie może oczyścić od 120 do 160 metrów kwadratowych. Robotem da się sterować przy pomocy tabletu, a komputera wystarczy użyć raz – do wykonania map pomieszczeń i skonfigurowania maszyny. Operatorzy kontrolujący platformę nie mają kontaktu z mikroorganizmami, nie są też narażeni na promieniowanie UV-C, bo obsługują maszynę przez sieć Wi-Fi.

Obsługa i zastosowania

Osoba obsługująca maszynę wzywa ją za pomocą aplikacji, otwiera drzwi pomieszczenia, które ma być zdezynfekowane i potwierdza, że robot stoi we właściwej pozycji, na jego zaplanowanej trasie nie ma przeszkód, a wewnątrz nie znajdują się ludzie. Następnie operator zamyka drzwi za maszyną, żeby nie mieć styczności z falami UV-C i czeka na powiadomienie o zakończeniu dezynfekcji. Jeszcze przed wyjazdem z pomieszczenia robot samodzielnie wyłącza lampy. System został zaprojektowany z myślą o potrzebach służby zdrowia w czasie pandemii, ale, co podkreślają twórcy, można go wykorzystywać również w biurach i obiektach przemysłowych. Maszyna przeszła testy techniczne na Politechnice Wrocławskiej i badania mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Aktualnie pracuje w tym samym mieście w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego.

robot dezynfekujący lampami uv-c
(Robot UV-C – fot. ControlTec)

Roboty i pandemia

Specjaliści z Uniwersytetu A&M w Teksasie oraz z organizacji Center for Robot-Assisted Search and Rescue przeanalizowali wykorzystanie robotów w czasie pandemii w 21 krajach. Maszyny stosuje się przede wszystkim do pomocy w szpitalach – zajmują się tam nie tylko dezynfekcją, ale również zdalnym pomiarem temperatury czy wsparciem dla lekarzy i rodzin w kontakcie z pacjentami. Dostarczają posiłki i lekarstwa oraz transportują próbki do laboratoriów. Częstym przykładem użycia maszyn jest rozpylanie środków dezynfekujących w miejscach publicznych i wypuszczanie dronów do pobierania obrazów termowizyjnych, żeby pomóc w odizolowaniu zarażonych osób. Bezzałogowce ułatwiają egzekwowanie kwarantanny i innych wprowadzonych ograniczeń.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór