Przejdź do treści

Robot z 16 lampami UV-C do zdalnej dezynfekcji pomieszczeń


  • Inżynierowie z Wrocławia skonstruowali system lamp sterylizujących pomieszczenia i zainstalowali je na japońskim mobilnym robocie.
  • Zdalnie sterowane urządzenie samodzielnie dezynfekuje pomieszczenia, nie narażając operatora na kontakt z wirusami i promieniowaniem ultrafioletowym.
  • Rozwiązanie powstało z myślą o szpitalach, ale można je wykorzystywać również w fabrykach i biurowcach.

Firma ControlTec opracowała system 16 zdalnie sterowanych lamp emitujących promieniowanie ultrafioletowe UV-C (o długości fali od 100 do 280 nanometrów i mocy 15 W). Urządzenia mają służyć do dezynfekowania pomieszczeń pod kątem bakterii i wirusów. Specjaliści połączyli skonstruowane przez siebie lampy z jeżdżącym robotem marki Omron, który pracuje na jednym ładowaniu baterii przez 3-4 godziny i w tym czasie może oczyścić od 120 do 160 metrów kwadratowych. Robotem da się sterować przy pomocy tabletu, a komputera wystarczy użyć raz – do wykonania map pomieszczeń i skonfigurowania maszyny. Operatorzy kontrolujący platformę nie mają kontaktu z mikroorganizmami, nie są też narażeni na promieniowanie UV-C, bo obsługują maszynę przez sieć Wi-Fi.

Obsługa i zastosowania

Osoba obsługująca maszynę wzywa ją za pomocą aplikacji, otwiera drzwi pomieszczenia, które ma być zdezynfekowane i potwierdza, że robot stoi we właściwej pozycji, na jego zaplanowanej trasie nie ma przeszkód, a wewnątrz nie znajdują się ludzie. Następnie operator zamyka drzwi za maszyną, żeby nie mieć styczności z falami UV-C i czeka na powiadomienie o zakończeniu dezynfekcji. Jeszcze przed wyjazdem z pomieszczenia robot samodzielnie wyłącza lampy. System został zaprojektowany z myślą o potrzebach służby zdrowia w czasie pandemii, ale, co podkreślają twórcy, można go wykorzystywać również w biurach i obiektach przemysłowych. Maszyna przeszła testy techniczne na Politechnice Wrocławskiej i badania mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Aktualnie pracuje w tym samym mieście w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego.

Roboty i pandemia

Specjaliści z Uniwersytetu A&M w Teksasie oraz z organizacji Center for Robot-Assisted Search and Rescue przeanalizowali wykorzystanie robotów w czasie pandemii w 21 krajach. Maszyny stosuje się przede wszystkim do pomocy w szpitalach – zajmują się tam nie tylko dezynfekcją, ale również zdalnym pomiarem temperatury czy wsparciem dla lekarzy i rodzin w kontakcie z pacjentami. Dostarczają posiłki i lekarstwa oraz transportują próbki do laboratoriów. Częstym przykładem użycia maszyn jest rozpylanie środków dezynfekujących w miejscach publicznych i wypuszczanie dronów do pobierania obrazów termowizyjnych, żeby pomóc w odizolowaniu zarażonych osób. Bezzałogowce ułatwiają egzekwowanie kwarantanny i innych wprowadzonych ograniczeń.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na