Przejdź do treści

Robot, przed którym w magazynie nic się nie ukryje


  • Naukowcy opracowali robota, który widzi zawartość zamkniętych pudeł i może wykryć przedmiot znajdujący się za ścianą.
  • RF-Grasp korzysta równocześnie z technologii rozpoznawania fal radiowych i ze skanowania wizualnego.
  • Maszyna ma szansę przydać się w magazynach, centrach dystrybucyjnych oraz fabrykach.

Specjaliści z Massachusetts Institute of Technology skonstruowali urządzenie, które umie znajdować zasłonięte obiekty. RF-Grasp łączy spostrzeganie optyczne z wykorzystaniem fal radiowych. Dzięki temu robot może wykryć przedmioty spakowane w pudełkach lub ukryte za innym przedmiotem na półce w magazynie. Maszyna składa się z mechanicznego ramienia przymocowanego do chwytającej dłoni, na nadgarstku ma kamerę, a czytnik radio frequency stale przekazuje informacje algorytmowi sterowania. Urządzenie zbiera zatem zarówno dane śledzenia RF, jak i wizualny obraz otoczenia. Integracja tych dwóch strumieni informacji z procesem podejmowania decyzji przez robota była jednym z największych wyzwań, przed którymi stanęli konstruktorzy. RF-Grasp może być używany w przepełnionych magazynach firm z branży e-commerce, za sprawą fal radiowych zweryfikuje zawartość pudła bez otwierania go, znajdzie kody kreskowe schowanych produktów i zeskanuje towary. Naukowcy z amerykańskiego ośrodka dodają jeszcze, że robot przyda się także poza magazynami. W domu np. dobierze odpowiedni klucz nasadowy albo znajdzie „zawieruszone” kluczyki do samochodu.

Tutaj można znaleźć szczegółowe informacje o robocie opracowanym przez badaczy z MIT.

Technologia RFID

Identyfikacja za pomocą fal radiowych przydaje się w wielu przemysłowych i biznesowych zastosowaniach. W ubiegłym roku pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości obszernie o wykorzystaniu technologii RFID. Systemy identyfikacji radiowej składają się z dwóch głównych elementów: czytnika i etykiety. Znacznik to chip komputerowy, który ma być następnie śledzony – dołączany do przedmiotu (lub wszczepiany – np. zwierzętom). Czytnik emituje sygnał RF modulowany przez znacznik i odbijany z powrotem do czytnika, sygnał dostarcza informacji o położeniu oznakowanego przedmiotu. Technologia zyskała popularność szczególnie w łańcuchach dostaw detalicznych.

Roboty w magazynach

W portalu wspominaliśmy też niedawno o robocie mobilnym MiR500, który działa w centrum dystrybucyjnym Ikei w Jarostach nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego. Pomaga tam pracownikom magazynu przenosić palety i inne ładunki o masie do pół tony. Z kolei w Mszczonowie funkcjonuje MiR200 wożący do sortowni odpady produkcyjne, np. folie i kartony.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na