Przejdź do treści

Robot prowadzący inspekcję rurociągów, kotłów i pieców przemysłowych


  • Urządzenie porusza się po płaskich i cylindrycznych powierzchniach.
  • Ponadto może pracować w temperaturach sięgających 135 stopni Celsjusza.
  • Wykorzystanie robota zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Przedsiębiorstwo Gecko Robotics opracowało roboty i oprogramowanie służące utrzymaniu kluczowej infrastruktury, np. kotłów, rurociągów, pieców obrotowych czy kadłubów statków. Urządzenia firmy mogą poruszać się zarówno po płaskich powierzchniach, jak i rurach o najmniejszej średnicy równej 15,2 cm. Elastyczność konstrukcji pozwala robotom „pełzać” także po łączeniach rurociągów. Temperatura, z jaką mogą mieć styczność, to 135 stopni Celsjusza, co skraca czas przestojów i zwiększa bezpieczeństwo osób, które standardowo zajmują się inspekcją. W ciągu minuty maszyny są w stanie zebrać dane z obszaru o rozmiarze 2,7 metra kwadratowego. Firma zamknęła rundę C finansowania, podczas której uzyskała 73 miliony dolarów na ekspansję.

Analiza danych

Gecko Robotics skupia się na rozwiązaniach dla takich branż, jak energetyka, przemysł naftowy i gazowy, przemysł ciężki i obronny. Roboty, podczas poruszania się po elementach infrastruktury, za pomocą czujników i kamer zbierają dane, które są następnie przetwarzane przez oprogramowanie przedsiębiorstwa. Wyniki analiz służą ekspertom do podejmowania decyzji o naprawach czy wymianie części. Jak zaznacza przedstawiciel Founders Fund, jednego z funduszy inwestujących w Gecko Robotics, technologia amerykańskiego startupu ułatwia pracę ludziom poprzez odsunięcie ich od najbardziej niebezpiecznych zadań.

Roboty inspekcyjne

Do monitorowania turbin wiatrowych pod kątem pęknięć lub innych uszkodzeń służy BladeBUG Crwaler – urządzenie, które ma obniżać koszty inspekcji wirników o 30-50%. W tym samym celu PGE Energia Odnawialna wykorzystała drony zaprogramowane przez startup innoTronics. Z kolei w Wielkiej Brytanii robot inspekcyjny zajmował się szukaniem i naprawianiem nieszczelności w podziemnej sieci gazowej. Według firmy analitycznej Allied Market Research w 2020 roku rynek robotów inspekcyjnych był wart 940 milionów dolarów. Do 2030 roku kwota wzrośnie do blisko 14 miliardów dolarów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na