Robot prowadzący inspekcję rurociągów, kotłów i pieców przemysłowych

  • Urządzenie porusza się po płaskich i cylindrycznych powierzchniach.
  • Ponadto może pracować w temperaturach sięgających 135 stopni Celsjusza.
  • Wykorzystanie robota zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Przedsiębiorstwo Gecko Robotics opracowało roboty i oprogramowanie służące utrzymaniu kluczowej infrastruktury, np. kotłów, rurociągów, pieców obrotowych czy kadłubów statków. Urządzenia firmy mogą poruszać się zarówno po płaskich powierzchniach, jak i rurach o najmniejszej średnicy równej 15,2 cm. Elastyczność konstrukcji pozwala robotom „pełzać” także po łączeniach rurociągów. Temperatura, z jaką mogą mieć styczność, to 135 stopni Celsjusza, co skraca czas przestojów i zwiększa bezpieczeństwo osób, które standardowo zajmują się inspekcją. W ciągu minuty maszyny są w stanie zebrać dane z obszaru o rozmiarze 2,7 metra kwadratowego. Firma zamknęła rundę C finansowania, podczas której uzyskała 73 miliony dolarów na ekspansję.

Analiza danych

Gecko Robotics skupia się na rozwiązaniach dla takich branż, jak energetyka, przemysł naftowy i gazowy, przemysł ciężki i obronny. Roboty, podczas poruszania się po elementach infrastruktury, za pomocą czujników i kamer zbierają dane, które są następnie przetwarzane przez oprogramowanie przedsiębiorstwa. Wyniki analiz służą ekspertom do podejmowania decyzji o naprawach czy wymianie części. Jak zaznacza przedstawiciel Founders Fund, jednego z funduszy inwestujących w Gecko Robotics, technologia amerykańskiego startupu ułatwia pracę ludziom poprzez odsunięcie ich od najbardziej niebezpiecznych zadań.

(graf. Gecko Robotics)

Roboty inspekcyjne

Do monitorowania turbin wiatrowych pod kątem pęknięć lub innych uszkodzeń służy BladeBUG Crwaler – urządzenie, które ma obniżać koszty inspekcji wirników o 30-50%. W tym samym celu PGE Energia Odnawialna wykorzystała drony zaprogramowane przez startup innoTronics. Z kolei w Wielkiej Brytanii robot inspekcyjny zajmował się szukaniem i naprawianiem nieszczelności w podziemnej sieci gazowej. Według firmy analitycznej Allied Market Research w 2020 roku rynek robotów inspekcyjnych był wart 940 milionów dolarów. Do 2030 roku kwota wzrośnie do blisko 14 miliardów dolarów.