Przejdź do treści

Robot inżynierów z ośrodka Łukasiewicz na amerykańskich zawodach DARPA


  • Zaprojektowany przez polskich inżynierów łazik waży 27-kilogramów.
  • Zawody mają wyłonić najlepsze roboty pomagające w podziemnym ratownictwie medycznym.
  • Pula nagród dla twórców urządzeń wynosi 5 milionów dolarów.

Zadaniem polskiej mobilnej platformy jest wizualne rozpoznanie terenu pod ziemią, co robi za pomocą kamer. Łazik porusza się nawet w trudnych warunkach dzięki gąsienicowo-kołowemu systemowi napędu. Maszyna została zaproszona do konkursu w efekcie kooperacji inżynierów z ośrodka Łukasiewicz-PIAP z California Institute of Technology rozpoczętej w ubiegłym roku. NASA Jet Propulsion Laboratory pomogło naukowcom zintegrować robota z czujnikami i nowym oprogramowaniem. Udział rodzimego urządzenia w zawodach finansuje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Obecność na zawodach DARPA to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem podziemi. Takie zastosowanie robotyki może być wykorzystywane w obszarze bezpieczeństwa, a w dłuższej perspektywie również przy eksploracji Układu Słonecznego – wyjaśnia Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów).

Roboty pomagają ratownikom

DARPA Subterranean Challenge to zawody dla inżynierów pracujących nad rozwojem robotów, w tym roku motywem przewodnim wydarzenia będą cywilne aspekty wykorzystania urządzeń. Chodzi o wyłonienie najlepszych maszyn, które nadają się do prac ratowniczych w podziemiach, m.in. w kopalniach i metrze.

DARPA Challenge

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), czyli amerykańska Agencja Obronnych Zaawansowanych Projektów Badawczych organizuje konkursy dla robotów od 2012 roku. Przez pierwsze lata zawody nosiły nazwę DARPA Robotics Challenge i polegały na konstruowaniu półautonomicznych naziemnych urządzeń, których zadaniem było wykonywanie prac w niebezpiecznych środowisku. Obecne zawody dotyczą różnych obszarów. A poza SubT Challenge – w konkursach pod hasłem Launch Challenge rywalizują jeszcze twórcy sprzętów i systemów potrzebnych do startów rakiet kosmicznych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na