Przejdź do treści

Relacja z FG TIME: wartość rynku IoT będzie w Polsce rosła o 23,9% rocznie


  • Wzrost rynku internetu rzeczy w najbliższych latach przyśpieszy, żeby w 2023 roku osiągnąć prawie 24 procent.
  • To jedna z prognoz, jaką poznaliśmy w trakcie Forum Gospodarczego TIME w Warszawie.
  • Przy okazji wydarzenia nagrodzono osoby i organizacje wpływające na rozwój branży telekomunikacyjnej.

Wartość rynku internetu rzeczy w Polsce w 2019 przekroczyła 2,2 miliarda dolarów (ok. 8,6 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 6,4 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Według IDC, czas szybkich wzrostów dopiero nadejdzie – firma szacuje, że w 2023 roku tempo rozwoju IoT zwiększy się do 23,9 procent. Jednak wartości w Polsce są bliskie przeciętnej unijnej, a zatem uciekają nam rynki bardziej rozwinięte. Nad Wisłą chętniej wybieramy tradycyjne metody łączności, jak M2M (machine-to-machine), ale to powoli zmienia się w branży produkcyjnej dzięki popytowi na rozwiązania z zakresu internetu rzeczy.

AI może wykrywać oszustwa finansowe i wyceniać szkody

Profesor Andrzej Sobczak ze Szkoły Głównej Handlowej opowiadał o możliwościach wykorzystania AI w sektorze finansowym do analizy trendów, wykrywania oszustw, wyceny szkód i konserwacji bankomatów. Prezentacja naukowca objęła demokratyzację sztucznej inteligencji i modele jej wdrażania w instytucjach. Natomiast o AI w Przemyśle 4.0 mówił Piotr Gawlicki z Accenture:

Sztuczna inteligencja to nie tylko ilość danych, ale ich jakość. Wdrożenie AI wymaga selekcji informacji oraz planu, w jakim celu chcemy je wykorzystać. Patrząc na najbardziej zdigitalizowane firmy na świecie, widzimy, że machine learning i deep learning to nie przyszłość, lecz już dobrze działająca rzeczywistość – zauważał Gawlicki.

Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że twórcy prawa dotyczącego P4.0 muszą mieć świadomość, że technologiczną podstawą czwartej rewolucji przemysłowej jest oprogramowanie zdominowane przez algorytmy sztucznej inteligencji.

Forum Gospodarcze TIME

Wydarzenie po raz 12 organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji zgromadziło ponad 100 prelegentów i 650 słuchaczy. Forum w tym roku koncentrowało się na kwestiach prawnych związanych z rosnącą liczbą obszarów współpracy między przedsiębiorstwami. Zdaniem uczestników, niezbędne jest m.in. uregulowanie kwestii dzielenia się danymi. Rozmowy dotyczyły też sposobów finansowania cyfryzacji np. poprzez instrumenty udostępniane przez rząd oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jednym z punktów Forum Gospodarczego TIME (skrót od: Telekomunikacja, Internet, Media, Elektronika) był zapowiadany przez nas panel „DIGINNO Innovation Session: 5G, Internet Rzeczy – kto będzie pływał w błękitnym oceanie?”, w którym uczestniczył prezes Platformy Przemysłu Przyszłości, Andrzej Soldaty.

Nagrody FG TIME

Podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia firmom i osobom, które wpływają na rozwój rynku telekomunikacyjnego. Za innowacje w tym sektorze organizatorzy docenili firmę Globema pomagającą lokalizować w czasie rzeczywistym przedmioty i pracowników, a także zarządzać pracami w terenie. W swoich usługach przedsiębiorstwo wykorzystuje sztuczną inteligencję i dane geoprzestrzenne. Działaniami w sektorze finansowym wyróżnił się Operator Chmury Krajowej, ułatwiając przedsiębiorcom korzystanie z cloud computingu. Wydarzeniem roku związanym z promocją innowacji okazał się Festiwal Cyfryzacji prowadzony przez Fundację Digital Poland. Ambasadorem ICT w nauce i edukacji został cytowany wyżej profesor Andrzej Sobczak, ekspert w zakresie m.in. robonomiki, czyli wpływu robotyzacji na ekonomiczne aspekty działania firm.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na