Przejdź do treści

Przetwarzanie i wizualizacja danych – współpraca Deloitte i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego


  • Organizacje opracują aplikacje wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego do przetwarzania danych przedsiębiorstw.
  • W działalności badawczo-rozwojowej skupią się m.in. na narzędziach do analizy predykcyjnej i sposobach wizualizacji informacji.
  • Piszemy też o R&D w Polsce i na świecie.

Przetwarzanie danych za pomocą sztucznej inteligencji i rozwiniętej wizualizacji jest celem porozumienia Deloitte i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego działającego przy Polskiej Akademii Nauk. Współpraca instytucji dotyczy tworzenia aplikacji opartych na technologii SAP S/4HANA używanej do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Nowo powstałe oprogramowanie wykorzysta m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe oraz zaawansowane analizy, żeby skrócić czas wdrażania innowacji w firmach transformujących się w kierunku przemysłu 4.0.

Obszary współpracy

W ramach kooperacji organizacje skupią się na 4 dziedzinach:

  • przetwarzania danych z systemów SAP z wykorzystaniem chmury obliczeniowej i superkomputerów,
  • przewidywania na podstawie analizy danych historycznych za pomocą algorytmów uczenia maszynowego,
  • wypracowania sposobów wizualizacji danych i raportowania wyników działania machine learningu,
  • przygotowywania za pomocą platformy chmurowej aplikacji hybrydowych, łączących cechy programów webowych i natywnych, czyli opracowanych dla konkretnego systemu operacyjnego.

Cel: działalność badawczo-rozwojowa

Założeniem projektu jest działalność na styku nauki i biznesu – instytucje chcą się wzorować na działalności centrów badawczo-rozwojowych z USA. Popularne tam laboratoria badawcze działają przy ośrodkach akademickich, ale są też zakładane przez firmy, takie jak Philips, Lockheed Martin, Amazon czy Google. W Stanach Zjednoczonych na R&D wydaje się ok. 2,5% PKB, natomiast światowym liderem w tym względzie jest Korea Południowa, która przeznacza na ten cel 4,8% PKB. Drugie miejsce ma Japonia z wydatkami sięgającymi 3,2%. Państwa Unii Europejskiej wydają na badania i rozwój średnio 2,2% swojego PKB – najwięcej Szwecja, Austria i Niemcy (ponad 3%), zaś na drugim końcu są: Rumunia (0,48%), Malta (0,61%) i Cypr (0,63%).

B+R w Polsce

Polska na działalność badawczo-rozwojową przeznacza 1,32% PKB. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku wydatki wyniosły 30,3 miliarda złotych i wzrosły w stosunku do 2018 o 18,1%, kiedy na R&D przeznaczono 25,6 mld zł. Rok wcześniej było to 20,6 mld zł. Dane za 2020 poznamy w październiku. Przedsiębiorstwa i jednostki naukowe działające nad Wisłą mogą korzystać m.in. z oferty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju finansującego badania wspierające gospodarkę i ich wdrożenia, a także z propozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, prowadzącej takie projekty jak „Bony na innowacje”. Przypomnijmy, że działalność badawczo-rozwojowa uprawnia do korzystania z ulgi podatkowej, której szczegóły omówił Jarosław Ostrowski w czasie wirtualnego spotkania organizowanego przez Platformę Przemysłu Przyszłości.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na