Przejdź do treści

Przemysł 4.0 w branży meblarskiej


  • Wystawcy pokazywali podczas poznańskich targów DREMA stanowiska do automatycznej produkcji mebli i oprogramowanie umożliwiające zarządzanie tym procesem.
  • Goście wydarzenia mogli zobaczyć, jak działają maszyny i systemy nagrodzone przez organizatorów Złotymi Medalami.
  • Relacjonujemy branżowe spotkanie, na którym szczególnie zwracaliśmy uwagę na technologie przemysłu przyszłości.

Szkolenia prowadzone na miejscu pozwalały uczestnikom zapoznać się ze sposobem projektowania mebli i zlecania produkcji dzięki cyfryzacji procesów. Prezentacje dotyczyły również nowoczesnego wytwarzania, w którym wszystkie etapy aż do montażu są automatyczne. Nowością była tzw. Tapicernia 4.0, gdzie maszyna oklejała stelaże meblowe pianką. Zagadnienia przemysłu 4.0 poruszano też w kontekście produkowania prefabrykowanych domów (budowanych z gotowych elementów przygotowywanych wcześniej w fabryce) z pomocą maszyn sterowanych numerycznie i robotów. Przestrzeń DREMA Tools służyła prezentacji systemów ułatwiających komunikację z dostawcami narzędzi i umożliwiających prowadzenie elektronicznej ewidencji urządzeń. Wystawcy pokazywali tam działanie sprzętu do obróbki drewna, materiałów kompozytowych i płyt wiórowych.

Złote Medale dla twórców cyfrowych rozwiązań

W czasie wydarzenia można było zobaczyć projekty wyróżnione Złotymi Medalami DREMA 2020. To m.in. oprogramowanie ABRYS SysTEM umożliwiające projektowanie i konfigurowanie mebli. Nagrodę otrzymał także wytwórca InfoTEC Factory, czyli zrobotyzowanej linii do produkcji mebli na wymiar dla małych i średnich firm. Jury konkursu doceniło sterowany numerycznie ploter frezujący Polskiej Grupy CNC i maszynę do nanoszenia druku na płyty meblowe, szkło czy ceramikę. Wyróżnienia przyznano autorom zautomatyzowanego systemu do cięcia tkanin GEBER Z1, czyli technologii produkcji ułatwiającej montaż łączników meblowych oraz odpylacza do odpadów drzewnych.

Targi

Targi DREMA zorganizowała w Poznaniu Grupa MTP. Początkowo wydarzenie planowano na czerwiec, ale termin zmienił się z powodu pandemii. Poza warsztatami i pokazami odwiedzający uczestniczyli w Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim „Polskie meble – konkurencyjna Polska”, gdzie dyskutowali o nowych kanałach dystrybucji i zmianie gustów konsumentów. Targom towarzyszyła konferencja „Między siłą a wrażliwością – kobiety w świecie mebli” oraz strefa z narzędziami dla stolarzy i rzemieślników.

Sytuacja branży meblarskiej

Badania prowadzone w czasie pandemii przez B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego prognozowały na ten rok spadki sprzedaży o około 35%. Wytwórcy wyposażenia najbardziej ucierpieli z powodu wstrzymania zamówień w Europie Zachodniej, ponieważ 90% wyrobów sprzedają za granicą. Spadki wyhamowały w czerwcu – produkcja sprzedana trwałych dóbr konsumpcyjnych (czyli nie tylko mebli, ale też elektroniki i sprzętu AGD) odnotowała wówczas największy wzrost od początku roku (16,2%), a w lipcu poprawiła jeszcze ten wynik (22,9%).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na