Przemysł 4.0 potrzebuje zmiany myślenia o prowadzeniu firmy

  • Relacjonujemy zakończone dwudniowe Forum Wizja Rozwoju, podczas którego eksperci rozmawiali m.in. o potrzebie elastycznego dostosowywania się do nowych technologii i trendów.
  • Konferencyjne debaty dotyczyły także sztucznej inteligencji, sieci 5G i elektromobilności.
  • W Gdyni wręczono Nagrody Gospodarcze dla firm wyróżniających się na polskim rynku w siedmiu kategoriach.
fabryka aut

W panelu zatytułowanym „Wyzwania stojące przed polskim przemysłem u progu czwartej rewolucji przemysłowej” jego uczestnicy podkreślali znaczenie edukacji. Katarzyna Nosalska z Platformy Przemysłu Przyszłości zauważyła, że sprawdzianem dla polskich firm produkcyjnych jest sposób radzenia sobie z luką kompetencyjną, która może pogłębiać się wraz z powstawaniem nowych zawodów. Menadżerowie, zdaniem członka zarządu PPP i eksperta w zakresie cyfrowej dojrzałości, powinni zacząć myśleć o przemyśle 4.0 jako o nowym rodzaju produkcji, w którym czerpie się zyski m.in. z oczujnikowania maszyn, ale zmiany muszą uwzględnić również zatrudnionych:

Nastawienie na ciągłą transformację jest konieczne wśród pracowników. Nie chodzi tylko o przystosowanie się do technologii, które już znamy, bo nowych rozwiązań przybędzie i to pracownicy będą musieli im zaufać – tłumaczyła Katarzyna Nosalska.

Według Juliana Kujawskiego z SAP Polska, biznes powinien pamiętać, że naturalną cechą rzeczywistości jest nieprzewidywalność i ogromna zmienność:

Te dwa elementy sprawiają, że przedsiębiorcy potrzebują przedefiniowania podejścia do prowadzenia działań, żeby nie zniknąć z rynku wraz z nadejściem kolejnych nowych technologii. Czasem do lawinowych zmian wystarczy jeden impuls, przykład – transformacja w sektorze energetyki. Wystarczy przypomnieć, że do osiągnięcia pierwszego gigawata ze źródeł odnawialnych potrzeba było ośmiu lat, do drugiego doszliśmy w zaledwie osiem miesięcy – zaznaczył Kujawski.

forum wizja rozwoju
(fot. PPP)

Technologie niezbędne dla gospodarki

Eksperci podczas Forum poruszali też tematy dotyczące sieci 5G, sztucznej inteligencji i przemysłu kosmicznego. Łączność nowej generacji pojawiła się w kontekście wpływu na bezpieczeństwo sektora motoryzacyjnego oraz jako element pracy zdalnej. Debata o AI dotyczyła tego, jak algorytmy wpłyną na tempo rozwoju gospodarek. Uczenie maszynowe, napędy wodorowe, autonomiczne pojazdy i morską energetykę wiatrową premier Mateusz Morawiecki wymienił wśród podstawowych czynników budujących gospodarkę przyszłości. Szef rządu podkreślił, że innowacyjne rozwiązania są potrzebne wszystkim sektorom:

Zwyciężą te państwa, które oprą swój model działania na automatyce, robotyce, a jednocześnie będą potrafiły zaangażować pracowników, nie zostawiając ludzi obok, tylko włączając ich do rozwoju gospodarczego.

Specjaliści rozmawiali o roli startupów i nauki w zwiększaniu konkurencyjności firm. Dyskusje skupiały się też na bezpieczeństwie energetycznym i oddziaływaniu elektromobilności na rynek motoryzacyjny.

Nagroda Gospodarcza

W czasie Forum Wizja Rozwoju wręczono w siedmiu kategoriach Nagrody Gospodarcze. W dziedzinie badań, rozwoju i transferu nowoczesnych technologii wyróżnienie otrzymało Control Solutions zajmujące się projektowaniem instalacji przemysłowych, budową linii produkcyjnych i programowaniem robotów. W kategorii e-gospodarki kapituła konkursu wskazała Elastic Cloud Solutions, przedsiębiorstwo, które tworzy oprogramowanie pomagające zwiększać produktywność oraz zaangażowanie pracowników. Najlepszy w opinii jurorów startup to spółka Pelixar specjalizująca się w bezzałogowych systemach lotniczych (w portalu pisaliśmy o wdrożeniu jej technologii w Morskim Porcie Gdynia). Innowacyjnością wykazali się autorzy aplikacji robotyzujących procesy z firmy PIRXON. Za firmę społecznie odpowiedzialną oceniający uznali producenta wyrobów ziemniaczanych Farm Frites Poland, a za dobrze zarządzaną – Base Group, wykonawcę konstrukcji stalowych. W ostatniej kategorii, związanej z elektromobilnością, wyróżniono dostawcę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, GreenWay Polska.

🏆 "Najlepszy StartUp" – kolejna nagroda zdobytaIII Forum Wizja Rozwoju Mamy hattrick 3.nagród jako StartUp w 2.lata…

Opublikowany przez Pelixar S.A. Poniedziałek, 24 sierpnia 2020

III Forum Wizja Rozwoju

Gdyńską konferencję zorganizowała Fundacja Wizja Rozwoju. W tym roku po raz pierwszy do agendy wprowadzono tematy związane z przemysłem kosmicznym, nawigacją satelitarną oraz morską energetyką wiatrową. Równolegle w ramach hackathonu programiści pisali aplikacje mające ułatwiać życie w miastach. Wśród proponowanych rozwiązań znalazł się software, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizowania zużycia energii w domach.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór