Projekty młodych inżynierów: inteligentna pasieka, mechaniczne ramię i humanoidalny robot

  • Robot wielkości człowieka, mechaniczne ramię i cyfrowy syntezator wygrały konkurs przeprowadzony na Politechnice Śląskiej.
  • W rywalizacji wzięło udział ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych.
  • Opisujemy najciekawsze projekty, które zdobyły nagrody i wyróżnienia.

Humanoidalny robot zaprojektowany i wydrukowany w drukarce 3D przez Bartosza Trefona zajął w konkursie 1 miejsce. Urządzenie reaguje na komendy głosowe, wykonuje gesty i chwyta przedmioty. Jury doceniło też rozwiązanie opracowane przez Wiktora Nowackiego, klasyfikując je na 2 pozycji. To Copernicus, mechaniczne ramię o czterech stopniach swobody, które jest mniejszym odpowiednikiem przemysłowych robotów typu SCARA. Na ostatnim stopniu podium znalazł się muzyczny syntezator cyfrowy stworzony przez Jacka Wieczorka.

Smartpasieka

W czasie finałowej gali w Żorach na Śląsku wręczono także wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał projekt SmartHive, czyli inteligentna pasieka, dzięki której pszczelarze mogą na bieżąco monitorować takie parametry, jak ciśnienie i nasłonecznienie miejsc, gdzie stoją ule. SmartHive szybko wykrywa sytuacje krytyczne, np. gwałtowny wzrost masy ula lub jego temperatury. Pasieka komunikuje się z serwerem, a także z aplikacjami mobilnymi i desktopowymi.

Ekspresowy foto-skrót z wczorajszego finału konkursu "Elektronika by żyło się łatwiej", który odbył się na Wydziale…

Opublikowany przez KAMAMI Czwartek, 5 marca 2020

Wśród nagrodzonych prac znalazły się jeszcze m.in.: model dydaktyczny linii produkcyjnej do znakowania towarów, obroża z GPS-em i aplikacją wysyłającą żądanie lokalizacji oraz robot rysujący.

Konkurs Politechniki Śląskiej

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy samodzielnie bądź w dwuosobowych zespołach przygotowali 70 projektów. Wydarzenie zorganizował Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej we współpracy z Siemensem, Kamami, Urzędem Miasta Żory, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i fundacją TEANO. Tegoroczny konkurs był trzecią edycją rywalizacji uczniów. W pierwszej jako zwycięski projekt jurorzy wskazali miernik spalania gazu w samochodach opracowany przez Aleksandra Ostrowskiego. Przed rokiem wygrał natomiast autonomiczny system radiowęzłowy wymyślony przez Artura Wardaka i Michała Kopińskiego.