Projekty młodych inżynierów: inteligentna pasieka, mechaniczne ramię i humanoidalny robot

  • Robot wielkości człowieka, mechaniczne ramię i cyfrowy syntezator wygrały konkurs przeprowadzony na Politechnice Śląskiej.
  • W rywalizacji wzięło udział ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych.
  • Opisujemy najciekawsze projekty, które zdobyły nagrody i wyróżnienia.

Humanoidalny robot zaprojektowany i wydrukowany w drukarce 3D przez Bartosza Trefona zajął w konkursie 1 miejsce. Urządzenie reaguje na komendy głosowe, wykonuje gesty i chwyta przedmioty. Jury doceniło też rozwiązanie opracowane przez Wiktora Nowackiego, klasyfikując je na 2 pozycji. To Copernicus, mechaniczne ramię o czterech stopniach swobody, które jest mniejszym odpowiednikiem przemysłowych robotów typu SCARA. Na ostatnim stopniu podium znalazł się muzyczny syntezator cyfrowy stworzony przez Jacka Wieczorka.

Smartpasieka

W czasie finałowej gali w Żorach na Śląsku wręczono także wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał projekt SmartHive, czyli inteligentna pasieka, dzięki której pszczelarze mogą na bieżąco monitorować takie parametry, jak ciśnienie i nasłonecznienie miejsc, gdzie stoją ule. SmartHive szybko wykrywa sytuacje krytyczne, np. gwałtowny wzrost masy ula lub jego temperatury. Pasieka komunikuje się z serwerem, a także z aplikacjami mobilnymi i desktopowymi.

Ekspresowy foto-skrót z wczorajszego finału konkursu "Elektronika by żyło się łatwiej", który odbył się na Wydziale…

Opublikowany przez KAMAMI Czwartek, 5 marca 2020

Wśród nagrodzonych prac znalazły się jeszcze m.in.: model dydaktyczny linii produkcyjnej do znakowania towarów, obroża z GPS-em i aplikacją wysyłającą żądanie lokalizacji oraz robot rysujący.

Konkurs Politechniki Śląskiej

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy samodzielnie bądź w dwuosobowych zespołach przygotowali 70 projektów. Wydarzenie zorganizował Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej we współpracy z Siemensem, Kamami, Urzędem Miasta Żory, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i fundacją TEANO. Tegoroczny konkurs był trzecią edycją rywalizacji uczniów. W pierwszej jako zwycięski projekt jurorzy wskazali miernik spalania gazu w samochodach opracowany przez Aleksandra Ostrowskiego. Przed rokiem wygrał natomiast autonomiczny system radiowęzłowy wymyślony przez Artura Wardaka i Michała Kopińskiego.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR