Przejdź do treści

Projekty młodych inżynierów: inteligentna pasieka, mechaniczne ramię i humanoidalny robot


  • Robot wielkości człowieka, mechaniczne ramię i cyfrowy syntezator wygrały konkurs przeprowadzony na Politechnice Śląskiej.
  • W rywalizacji wzięło udział ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych.
  • Opisujemy najciekawsze projekty, które zdobyły nagrody i wyróżnienia.

Humanoidalny robot zaprojektowany i wydrukowany w drukarce 3D przez Bartosza Trefona zajął w konkursie 1 miejsce. Urządzenie reaguje na komendy głosowe, wykonuje gesty i chwyta przedmioty. Jury doceniło też rozwiązanie opracowane przez Wiktora Nowackiego, klasyfikując je na 2 pozycji. To Copernicus, mechaniczne ramię o czterech stopniach swobody, które jest mniejszym odpowiednikiem przemysłowych robotów typu SCARA. Na ostatnim stopniu podium znalazł się muzyczny syntezator cyfrowy stworzony przez Jacka Wieczorka.

Smartpasieka

W czasie finałowej gali w Żorach na Śląsku wręczono także wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał projekt SmartHive, czyli inteligentna pasieka, dzięki której pszczelarze mogą na bieżąco monitorować takie parametry, jak ciśnienie i nasłonecznienie miejsc, gdzie stoją ule. SmartHive szybko wykrywa sytuacje krytyczne, np. gwałtowny wzrost masy ula lub jego temperatury. Pasieka komunikuje się z serwerem, a także z aplikacjami mobilnymi i desktopowymi.

https://www.facebook.com/KAMAMIpl/posts/2755201464533993?xts%5B0%5D=68.ARBKjco5IeNadge7VdyTOnU5XvegANiBEZYC586s2yn9j5C5mJhHiIWab_RLnrRM3BRgZFwFFWE3rDXYJkIaE5nyqu4HBpz3BAJdJmwYj5tgWmVUIAK8rD0UKftilkHJF9XSM_gVrqkBgULqR_fBb7n9QdwC71YVUMpFGfb2uUVBAYMw-Fgwtexp7NMIhOGGUmQZBJXho8gELkGc7-2SnDuXFDE9iXj6CLqQpcL8gyoMoV4FOgfnR2p2jOga5w1fRbZE2dGigfgGOHKZMO0SLAFRC04Hl1BWd7DKFHvkrYf6zT2XP0UAX78PZ_6XqX5QwE3klQsFX0BQW667wAiI8mIwtQ&tn=-R

Wśród nagrodzonych prac znalazły się jeszcze m.in.: model dydaktyczny linii produkcyjnej do znakowania towarów, obroża z GPS-em i aplikacją wysyłającą żądanie lokalizacji oraz robot rysujący.

Konkurs Politechniki Śląskiej

Do rywalizacji zgłosiło się ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy samodzielnie bądź w dwuosobowych zespołach przygotowali 70 projektów. Wydarzenie zorganizował Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej we współpracy z Siemensem, Kamami, Urzędem Miasta Żory, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i fundacją TEANO. Tegoroczny konkurs był trzecią edycją rywalizacji uczniów. W pierwszej jako zwycięski projekt jurorzy wskazali miernik spalania gazu w samochodach opracowany przez Aleksandra Ostrowskiego. Przed rokiem wygrał natomiast autonomiczny system radiowęzłowy wymyślony przez Artura Wardaka i Michała Kopińskiego.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na