IDEAS NCBR podpisało umowę o współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim dotyczącą kształcenia doktorantów informatyki. Jak tłumaczy dr hab. Piotr Sankowski, prezes ośrodka badawczo-rozwojowego powołanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, celem kooperacji jest przygotowanie warunków do realizowania projektów naukowych w zakresie uczenia maszynowego, inteligentnych kontraktów, robotyki, a także blockchainu. IDEAS NCBR proponuje wsparcie mentoringowe, finansowe, a także sposobność uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczych. Jak zakłada prof. Michał Ostrowski, dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ, kooperacja z ośrodkiem umożliwi zatrzymanie odpływu doktorantów do projektów komercyjnych.
Współpraca z WAT-em
Ośrodek założony przez NCBR podobne porozumienie podpisał wcześniej z Wojskową Akademią Techniczną. Rektor-Komendat uczelni, płk prof. Przemysław Wachulak podkreśla, że inicjatywa ułatwi późniejsze zaangażowanie doktorantów, jako specjalistów AI w siłach zbrojnych oraz w centrum rozwoju sztucznej inteligencji, które zamierza stworzyć IDEAS NCBR. Ośrodek w najbliższych latach chce zatrudnić 200 naukowców, którzy zaangażują się w badania dotyczące sektorów nauki i gospodarki, np. ekonomii, medycyny, robotyki i rozszerzonej rzeczywistości. Celem jest również komercjalizacja wyników, np. dzięki zakładaniu spółek spin-out gdzie naukowcy będą udziałowcami.
Wyzwania stojące przed blockchainem
W spółce IDEAS NCBR działają grupy robocze, zajmujące się inteligentnymi algorytmami i blockchainem. Według prof. Stefana Dziembowskiego, kierującego grupą zajmująca się łańcuchami blokowymi, potencjał technologii wykracza poza dziedzinę finansów, choć jej upowszechnienie jest ograniczone przez kłopoty ze skalowaniem. Ekspert wyjaśnia, że obecne prace muszą skoncentrować się na opracowaniu bezpiecznych algorytmów i krótkim czasie reakcji i zdolnych do przetworzenia tysięcy transakcji. Ponadto, badacze muszą znaleźć sposób na zmniejszenie energochłonności blockchainu, który dziś zużywa więcej prądu niż scentralizowane systemy finansowe. O przemysłowych zastosowaniach technologii pisaliśmy m.in. w tekście pt. „Blockchain w biznesie może stać się tak powszechny, jak maile”.