Ponad połowa inwestycji USA w Polsce jest związana z przemysłem

  • Średnie zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polskim przemyśle to 38%, amerykańskich – 55%.
  • Ten wskaźnik podkreślają w raporcie podsumowującym ostatnie 30 lat Amerykańska Izba Handlowa i KPMG.
  • Całkowita wartość inwestycji zza Oceanu w ciągu trzech dekad (licząc do końca 2018 roku) sięgnęła nad Wisłą 62,7 mld $, czyli 238,7 mld zł.
  • Które firmy wydają najwięcej? W jakich branżach? Jak wygląda udział koncernów z innych państw?

Jeśli chodzi o wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, czołowe miejsca zajmują producenci: International Paper i Giorgi Global Holdings. Pierwszy działa od 1992 roku i zatrudnia około 2,5 tysiąca osób, które pracują w kwidzyńskiej fabryce papieru i celulozy, a także w Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, zajmującym się obsługą klienta, łańcuchem dostaw oraz zaopatrzeniem. Holding należący do Petera Giorgiego to z kolei właściciel krakowskiej firmy CANPACK wytwarzającej metalowe i szklane opakowania (pisaliśmy ostatnio w portalu o najnowszym projekcie przedsiębiorstwa, ale przygotowywanym w USA).

(Główni inwestorzy z USA w Polsce – graf. AmCham / KPMG)

Trzecie miejsce pod względem wysokości inwestycji w naszym kraju pochodzących ze Stanów Zjednoczonych zajmuje Amazon z ośmioma centrami logistyki, oddziałem Amazon Web Services w Warszawie i Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa ma równocześnie najwięcej pracowników wśród amerykańskich zakładów w Polsce, drugie miejsce w kontekście tego kryterium należy do holdingu UTC (przemysł lotniczy i energetyczny), a trzecie do firmy Lear (sektor motoryzacyjny).

(Na podstawie danych U.S. Bureau of Economic Analysis – graf. AmCham / KPMG)

Kapitał w przemyśle

W Polsce działa 1541 firm z udziałem amerykańskiego kapitału, wśród nich 79% to MŚP, a 21% – duże przedsiębiorstwa. Łącznie zatrudniają 267 tysięcy osób, co oznacza 130% wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. 341 podmiotów to zakłady przemysłowe, w których pracuje 126,3 tysiąca ludzi. Dekadę temu dominowały inwestycje w produkcję żywności, która aktualnie zajmuje drugą lokatę, a na prowadzenie wysunął się sprzęt transportowy (obecnie 42% amerykańskich wydatków na przemysł w Polsce). Największymi firmami w branży produkcyjnej są tutaj: UTC, Cooper-Standard, Tenneco, BorgWarner i Lockheed Martin. Geograficznie przedsiębiorcy z USA najczęściej finansują przedsięwzięcia w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim.

(Amerykańskie inwestycje w przemyśle – graf. AmCham / KPMG)

Całość zagranicznych inwestycji

Na koniec 2018 roku wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły bilion złotych, co stanowi około 4% PKB naszego kraju. Za ponad połowę tej wartości odpowiadają razem firmy z Niemiec (21%), Stanów Zjednoczonych (11%), Francji (10%) i Holandii (9%). Autorzy raportu zaznaczają, że większość projektów powstała za pieniądze wypracowane przez zakłady działające u nas, reinwestycja zysków zazwyczaj dotyczyła rozwoju technologii, podnoszącego konkurencyjność firm. Opracowanie pt. „30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce” przygotowała Amerykańska Izba Handlowa i firma KPMG. Analiza zawiera dane jeszcze sprzed pandemii koronawirusa i ma być punktem wyjściowym do przygotowania raportu na temat obrazu inwestycyjnego po kryzysie.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór