Przejdź do treści

Ponad połowa inwestycji USA w Polsce jest związana z przemysłem


  • Średnie zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polskim przemyśle to 38%, amerykańskich – 55%.
  • Ten wskaźnik podkreślają w raporcie podsumowującym ostatnie 30 lat Amerykańska Izba Handlowa i KPMG.
  • Całkowita wartość inwestycji zza Oceanu w ciągu trzech dekad (licząc do końca 2018 roku) sięgnęła nad Wisłą 62,7 mld $, czyli 238,7 mld zł.
  • Które firmy wydają najwięcej? W jakich branżach? Jak wygląda udział koncernów z innych państw?

Jeśli chodzi o wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, czołowe miejsca zajmują producenci: International Paper i Giorgi Global Holdings. Pierwszy działa od 1992 roku i zatrudnia około 2,5 tysiąca osób, które pracują w kwidzyńskiej fabryce papieru i celulozy, a także w Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, zajmującym się obsługą klienta, łańcuchem dostaw oraz zaopatrzeniem. Holding należący do Petera Giorgiego to z kolei właściciel krakowskiej firmy CANPACK wytwarzającej metalowe i szklane opakowania (pisaliśmy ostatnio w portalu o najnowszym projekcie przedsiębiorstwa, ale przygotowywanym w USA).

Trzecie miejsce pod względem wysokości inwestycji w naszym kraju pochodzących ze Stanów Zjednoczonych zajmuje Amazon z ośmioma centrami logistyki, oddziałem Amazon Web Services w Warszawie i Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa ma równocześnie najwięcej pracowników wśród amerykańskich zakładów w Polsce, drugie miejsce w kontekście tego kryterium należy do holdingu UTC (przemysł lotniczy i energetyczny), a trzecie do firmy Lear (sektor motoryzacyjny).

Kapitał w przemyśle

W Polsce działa 1541 firm z udziałem amerykańskiego kapitału, wśród nich 79% to MŚP, a 21% – duże przedsiębiorstwa. Łącznie zatrudniają 267 tysięcy osób, co oznacza 130% wzrost w ciągu ostatnich 10 lat. 341 podmiotów to zakłady przemysłowe, w których pracuje 126,3 tysiąca ludzi. Dekadę temu dominowały inwestycje w produkcję żywności, która aktualnie zajmuje drugą lokatę, a na prowadzenie wysunął się sprzęt transportowy (obecnie 42% amerykańskich wydatków na przemysł w Polsce). Największymi firmami w branży produkcyjnej są tutaj: UTC, Cooper-Standard, Tenneco, BorgWarner i Lockheed Martin. Geograficznie przedsiębiorcy z USA najczęściej finansują przedsięwzięcia w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim.

Całość zagranicznych inwestycji

Na koniec 2018 roku wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosły bilion złotych, co stanowi około 4% PKB naszego kraju. Za ponad połowę tej wartości odpowiadają razem firmy z Niemiec (21%), Stanów Zjednoczonych (11%), Francji (10%) i Holandii (9%). Autorzy raportu zaznaczają, że większość projektów powstała za pieniądze wypracowane przez zakłady działające u nas, reinwestycja zysków zazwyczaj dotyczyła rozwoju technologii, podnoszącego konkurencyjność firm. Opracowanie pt. „30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce” przygotowała Amerykańska Izba Handlowa i firma KPMG. Analiza zawiera dane jeszcze sprzed pandemii koronawirusa i ma być punktem wyjściowym do przygotowania raportu na temat obrazu inwestycyjnego po kryzysie.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na