CANPACK planuje budowę nowej fabryki i Centrum Doskonalenia

  • Amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Krakowie zapowiada inwestycje o wartości ponad 360 mln dolarów.
  • Firma założona blisko 3 dekady temu pod Wawelem – otworzy zakład produkcyjny w Pensylwanii.
  • Piszemy o polskich korzeniach międzynarodowego koncernu oraz o inwestycyjnych planach obejmujących również Czechy, Rosję i Kolumbię.

W Olyphant w Pensylwanii powstanie nowoczesny zakład produkujący aluminiowe puszki i wieczka, CANPACK zaplanował zakończenie budowy na ostatni kwartał przyszłego roku. Docelowo w fabryce ma pracować około 400 osób. Poza nią przedsiębiorstwo otworzy jeszcze północnoamerykańskie Centrum Doskonalenia przedstawiające wyniki prac badawczo-rozwojowych i litograficznych. Wartość obydwu inwestycji to 366 mln dolarów (około 1,44 mld zł).

(Zakład w Ameryce Południowej – fot. CANPACK)

Inwestycja brownfield?

Fabryka ma zostać zbudowana na zrewitalizowanych byłych terenach przemysłowych w gminie Olyphant w hrabstwie Lackawanna, firma kupi teren o powierzchni 41,3 hektara wraz z zabudowaniami zajmującymi 9,3 hektara. CANPACK, zanim postawi zakład, zajmie się rozbiórką istniejących obiektów, na co z Departamentu Rozwoju Społecznego i Gospodarczego Pensylwanii dostał 6 mln dolarów (ok. 23,5 mln złotych). Prezes przedsiębiorstwa, Roberto Villaquiran, wyjaśnia, że inwestycja typu brownfield i odnowa terenów poprzemysłowych to część strategii firmy z zakresu zrównoważonego rozwoju, która dotyczy także samych opakowań nadających się do recyklingu.

(fot. Alexandr Alexeyev)

28 fabryk

CANPACK jest amerykańskim koncernem, który powstał w Krakowie, jako spółka zależna Pol-Am-Pack, i tam nadal ma siedzibę. Firma rozpoczęła działalność w 1992 roku, a pierwszą linię produkcyjną puszek i wieczek aluminiowych uruchomiła 2 lata później w Brzesku. Aktualnie przedsiębiorstwo ma 28 zakładów w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Rocznie wytwarza 26 mld puszek i pojemników dla przemysłu chemicznego oraz spożywczego, produkuje też przeszło drugie tyle zamknięć do butelek i 700 tys. ton szklanych opakowań. CANPACK zatrudnia 8 tys. osób. W ubiegłym roku firma rozpoczęła inwestycję w Czechach, gdzie powstaje 29 fabryka – ze zautomatyzowaną linią mającą wytwarzać 950 mln puszek rocznie. Z kolei w kwietniu tego roku koncern poinformował o przeznaczeniu 80 mln dolarów (ok. 313 mln złotych) na rozwój produkcji w fabrykach w Rosji i Kolumbii.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór