Przejdź do treści

Ponad 200 milionów złotych dla Mlekpolu na cyfrowy rozwój i ograniczenie śladu węglowego


  • Spółdzielnia z Podlasia otrzymała kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
  • Przedsiębiorstwo wykorzysta pieniądze na modernizację zakładu w Grajewie oraz na budowę własnej elektrociepłowni.
  • To drugie wsparcie dla Mlekpolu w tej wysokości ze strony EBI. Do czego posłużyło poprzednie?

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol dostała od EBI kredyt w wysokości 50 milionów euro (212 milionów złotych) na wprowadzenie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 i zmniejszenie śladu węglowego zakładu w Grajewie. Dzięki finansowemu zastrzykowi Mlekpol ma też poprawić swoją pozycję w branży spożywczej. Rozbudowa i unowocześnienie przedsiębiorstwa powinny zwiększyć jego możliwości w przetwórstwie świeżego mleka i pomóc dobrze funkcjonować w okresach niższej podaży. Spółdzielnia mleczarska część pieniędzy planuje przeznaczyć na stworzenie nowego centrum magazynowo-logistycznego, a także elektrociepłowni w pełni zasilanej biogazem, która wyeliminuje konieczność kupowania prądu. Zakład produkujący energię znajdzie się obok oczyszczalni ścieków przemysłowych Mlekpolu w Grajewie.

Europejski kredyt

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że kredyt dla przedsiębiorstwa z Grajewa przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Wiceprezes EBI, Lilyana Pavlova, zwróciła uwagę, że to drugie tego typu wsparcie dla Mlekpolu i trzecie dla polskich spółdzielni mleczarskich:

Jesteśmy przekonani, że za pomocą planów inwestycyjnych w rolnictwie i przemyśle spożywczym wzmocnimy kluczowy sektor polskiej gospodarki, pomożemy również poprawić jego konkurencyjność. EBI chętnie współpracuje z firmami, które mają wiarygodne plany rozwoju – tłumaczy Pavlova.

Wcześniej z kredytu firma wybudowała zakład w Mrągowie

Projekt Europejskiego Banku Inwestycyjnego, tak jak kredyt dla Mlekpolu z 2016 roku na identyczną wysokość, ma gwarancje Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Wsparcie sprzed czterech lat firma przeznaczyła na budowę nowego zakładu przetwórstwa mleka zwiększającego produkcję spółdzielni. W Zakładzie Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich z Mrągowa utworzono wtedy 160 miejsc pracy.

Mlekpol to jedna z największych w naszym kraju spółdzielni mleczarskich. Ma trzynaście zakładów przetwórczych, w których produkuje wyroby sprzedawane pod markami: Łaciate, Rolmlecz, Milko i innymi. Towary poza krajowym rynkiem trafiają np. do Wielkiej Brytanii, Niemiec i na Litwę.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na