Ponad 200 milionów złotych dla Mlekpolu na cyfrowy rozwój i ograniczenie śladu węglowego

  • Spółdzielnia z Podlasia otrzymała kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
  • Przedsiębiorstwo wykorzysta pieniądze na modernizację zakładu w Grajewie oraz na budowę własnej elektrociepłowni.
  • To drugie wsparcie dla Mlekpolu w tej wysokości ze strony EBI. Do czego posłużyło poprzednie?

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol dostała od EBI kredyt w wysokości 50 milionów euro (212 milionów złotych) na wprowadzenie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 i zmniejszenie śladu węglowego zakładu w Grajewie. Dzięki finansowemu zastrzykowi Mlekpol ma też poprawić swoją pozycję w branży spożywczej. Rozbudowa i unowocześnienie przedsiębiorstwa powinny zwiększyć jego możliwości w przetwórstwie świeżego mleka i pomóc dobrze funkcjonować w okresach niższej podaży. Spółdzielnia mleczarska część pieniędzy planuje przeznaczyć na stworzenie nowego centrum magazynowo-logistycznego, a także elektrociepłowni w pełni zasilanej biogazem, która wyeliminuje konieczność kupowania prądu. Zakład produkujący energię znajdzie się obok oczyszczalni ścieków przemysłowych Mlekpolu w Grajewie.

(Zakład w Grajewie – fot. Mlekpol)

Europejski kredyt

Europejski Bank Inwestycyjny podkreśla, że kredyt dla przedsiębiorstwa z Grajewa przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Wiceprezes EBI, Lilyana Pavlova, zwróciła uwagę, że to drugie tego typu wsparcie dla Mlekpolu i trzecie dla polskich spółdzielni mleczarskich:

Jesteśmy przekonani, że za pomocą planów inwestycyjnych w rolnictwie i przemyśle spożywczym wzmocnimy kluczowy sektor polskiej gospodarki, pomożemy również poprawić jego konkurencyjność. EBI chętnie współpracuje z firmami, które mają wiarygodne plany rozwoju – tłumaczy Pavlova.

(Zakład w Mrągowie – fot. Mlekpol)

Wcześniej z kredytu firma wybudowała zakład w Mrągowie

Projekt Europejskiego Banku Inwestycyjnego, tak jak kredyt dla Mlekpolu z 2016 roku na identyczną wysokość, ma gwarancje Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Wsparcie sprzed czterech lat firma przeznaczyła na budowę nowego zakładu przetwórstwa mleka zwiększającego produkcję spółdzielni. W Zakładzie Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich z Mrągowa utworzono wtedy 160 miejsc pracy.

Mlekpol to jedna z największych w naszym kraju spółdzielni mleczarskich. Ma trzynaście zakładów przetwórczych, w których produkuje wyroby sprzedawane pod markami: Łaciate, Rolmlecz, Milko i innymi. Towary poza krajowym rynkiem trafiają np. do Wielkiej Brytanii, Niemiec i na Litwę.

5G ABB AI Amazon AR ASTOR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Fotowoltaika Gartner GOZ HP Human augmentation IBM ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka Microsoft ML Motoryzacja MŚP PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Raporty Roboty Siemens Startupy VR