Przejdź do treści

Polskie miasta będą dezynfekowane dronami?


  • Przedsiębiorstwo z Piaseczna, które na co dzień zajmuje się projektami kosmicznymi, ma pomysł, żeby do odkażania publicznych przestrzeni wykorzystać małe bezzałogowce.
  • Spółka napisała program do zarządzania takimi lotami.
  • Badania naukowe pokazują, że akcje dezynfekcyjne przynoszą wymierne rezultaty – sprawdzili to biotechnolodzy w Krakowa.
  • Podobne operacje wcześniej były prowadzone w Chinach.

Creotech Instruments zamierza wykorzystywać drony w zwalczaniu COVID-19. Firma chce, żeby statki bezzałogowe rozpoczęły w polskich miastach akcje dezynfekcyjne, dostarczanie paczek i monitorowanie terenu. W tym celu spółka napisała oprogramowanie do planowania, kontroli lotów i przetwarzania danych z urządzeń. Drony do podobnych zadań wykorzystuje też DJI – chińskie bezzałogowce zdezynfekowały w Shenzhen 300 hektarów miasta. Producent udostępnia urządzenia policjantom, aby sprawdzali, czy ludzie noszą maski i zachowują dystans. Z kolei na Dominikanie i w USA testowo statki dostarczają ładunki o masie do 6 kilogramów.

Naukowcy: dezynfekcja miast przynosi efekty

Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego analizowało obecność SARS-CoV-2 w 20 miejscach w Krakowie. Próbki pochodzące m.in. z bankomatów i biletomatów były badane od połowy marca, początkowe wyniki miały pozytywny wynik w ponad 40% przypadków, tymczasem na początku kwietnia dotyczyły już tylko pojedynczych lokalizacji. Badacze podkreślają, że to efekt dezynfekowania przestrzeni publicznych – jak zaznaczają, podobne działania powinny być kontynuowane i rozszerzane.

Elementy ochronne

Creotech produkuje także przyłbice dla medyków i mocowania do jednorazowych masek ochronnych, w wydrukowaniu elementów w 3D pomogło przedsiębiorstwo Semicom, które udostępniło ponad 100 kilogramów filamentów. Pomysłodawcy dronowej inicjatywy przygotowują również pudła do intubacji chroniące osoby w bezpośrednim kontakcie z chorymi. W produkcję pudeł zaangażowany jest Aedmax (wytwórca m.in. defibrylatorów), który za darmo udostępnił projekt z gotowym modelem trójwymiarowym i rysunkami technicznymi – w oparciu o nie można wykonać osłonę na ploterze CNC. Wszystkie pliki są tutaj.

Kosmos

Creotech Instruments powstało w 2008 roku, jednym z pierwszych działań spółki było opracowanie kamery umożliwiającej obserwację błysków związanych z eksplozją supernowej. Aktualnie podwarszawska firma zajmuje się projektami dotyczącymi poszukiwania śladów życia na Marsie czy śledzenia obiektów, które mogą zagrażać Ziemi. Firma realizuje także projekt Renesans skupiony na stworzeniu platformy satelitarnej dla misji kosmicznych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na