Przejdź do treści

Polski producent eko-elementów budowlanych wchodzi na rynek w USA


  • Spółka wytwarza ekologiczne kotwy używane do mocowania słupów w ziemi.
  • Podpory powstają z recyklingu plastikowych opakowań.
  • Teraz polskie kotwy będą sprzedawane w amerykańskiej sieci marketów budowlanych.

Polski producent ekologicznych materiałów konstrukcyjnych SADDAR podpisał umowę z amerykańską siecią 350 hipermarketów budowlanych. W ramach kontraktu, zawartego ze wsparciem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w Stanach Zjednoczonych będą sprzedawane ekologiczne kotwy. Kierownik biura PAIH w Waszyngtonie, Bartosz Szajda, wyjaśnia, że to elementy potrzebne do mocowania drewnianych słupów w ziemi:

Rozwiązania instalacyjne SADDAR są wykorzystywane do montażu ogrodzeń, drewnianej architektury i w sektorze budowlanym. To kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane do niemal każdego rodzaju gruntu czy powierzchni. Używa się ich również do instalacji farm fotowoltaicznych. Montaż jest szybki i przyjazny środowisku, bez użycia cementu i bez dostosowywania gruntu za pomocą ciężkiego sprzętu.

Kompozyt z recyklingu

Podpory opracowane przez przedsiębiorstwo z podwarszawskich Marek w odróżnieniu od typowych kotew stalowych są wytwarzane z surowca PET pozyskiwanego z recyklingu plastikowych butelek. Producent zaznacza, że elementy są odporne na niskie temperatury i wilgoć, a po odkształceniu wracają do pierwotnej postaci. W razie konieczności można wykorzystać je ponownie w innym miejscu, a także poddać kolejnemu procesowi recyklingu i wykorzystać w nowym produkcie. Firma wytwarza rocznie 2,5-3 miliony sztuk ekologicznych kotew. Na zwiększenie wydajności i opracowanie kolejnych modeli SADDAR przeznaczył ok. 8 milionów złotych. Do tej pory produkty przedsiębiorstwa były dostępne w większości państw europejskich i w Kanadzie.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z aspektów modelu ADvanced MAnufacturing, który szczegółowo opisywał w naszym portalu Mariusz Hetmańczyk. GOZ zakłada ponowne użycie surowców, jak również wykorzystanie odpadów w procesach produkcyjnych. Ekologiczna fabryka stosuje energię ze źródeł odnawialnych i ogranicza emisję gazów cieplarnianych. Bartosz Szajda z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zaznacza, że w Stanach Zjednoczonych wzrasta zainteresowanie circular economy, dlatego kotwy firmy z Marek mają szansę na sukces na tym rynku. Jak uzupełnia przedstawiciel PAIH, obecnie w USA do recyklingu trafia tylko 28 procent plastiku z opakowań i butelek.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na