Polski producent eko-elementów budowlanych wchodzi na rynek w USA

  • Spółka wytwarza ekologiczne kotwy używane do mocowania słupów w ziemi.
  • Podpory powstają z recyklingu plastikowych opakowań.
  • Teraz polskie kotwy będą sprzedawane w amerykańskiej sieci marketów budowlanych.

Polski producent ekologicznych materiałów konstrukcyjnych SADDAR podpisał umowę z amerykańską siecią 350 hipermarketów budowlanych. W ramach kontraktu, zawartego ze wsparciem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w Stanach Zjednoczonych będą sprzedawane ekologiczne kotwy. Kierownik biura PAIH w Waszyngtonie, Bartosz Szajda, wyjaśnia, że to elementy potrzebne do mocowania drewnianych słupów w ziemi:

Rozwiązania instalacyjne SADDAR są wykorzystywane do montażu ogrodzeń, drewnianej architektury i w sektorze budowlanym. To kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane do niemal każdego rodzaju gruntu czy powierzchni. Używa się ich również do instalacji farm fotowoltaicznych. Montaż jest szybki i przyjazny środowisku, bez użycia cementu i bez dostosowywania gruntu za pomocą ciężkiego sprzętu.

Kompozyt z recyklingu

Podpory opracowane przez przedsiębiorstwo z podwarszawskich Marek w odróżnieniu od typowych kotew stalowych są wytwarzane z surowca PET pozyskiwanego z recyklingu plastikowych butelek. Producent zaznacza, że elementy są odporne na niskie temperatury i wilgoć, a po odkształceniu wracają do pierwotnej postaci. W razie konieczności można wykorzystać je ponownie w innym miejscu, a także poddać kolejnemu procesowi recyklingu i wykorzystać w nowym produkcie. Firma wytwarza rocznie 2,5-3 miliony sztuk ekologicznych kotew. Na zwiększenie wydajności i opracowanie kolejnych modeli SADDAR przeznaczył ok. 8 milionów złotych. Do tej pory produkty przedsiębiorstwa były dostępne w większości państw europejskich i w Kanadzie.

(graf. SADDAR)

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z aspektów modelu ADvanced MAnufacturing, który szczegółowo opisywał w naszym portalu Mariusz Hetmańczyk. GOZ zakłada ponowne użycie surowców, jak również wykorzystanie odpadów w procesach produkcyjnych. Ekologiczna fabryka stosuje energię ze źródeł odnawialnych i ogranicza emisję gazów cieplarnianych. Bartosz Szajda z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zaznacza, że w Stanach Zjednoczonych wzrasta zainteresowanie circular economy, dlatego kotwy firmy z Marek mają szansę na sukces na tym rynku. Jak uzupełnia przedstawiciel PAIH, obecnie w USA do recyklingu trafia tylko 28 procent plastiku z opakowań i butelek.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór