Polska w rankingu chińskiego koncernu zanotowała 51 na 120 punktów i tym samym zajęła 36 miejsce na świecie pod względem wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnych na wskaźnik PKB. To o 1 punkt więcej niż rok temu. Wśród mocnych stron naszego kraju Huawei wymienia mobilny internet szerokopasmowy. Chodzi zarówno o upowszechnienie smartfonów, jak i infrastrukturę sieci 4G. Jednak w porównaniu z poprzednim badaniem, nieco spadła dostępność stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Autorzy raportu zaznaczają, że szansą na rozwój sektora teleinformatyki są zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa. Jak prognozuje Huawei, polskie firmy w najbliższym czasie usprawnią swoje działanie przez wykorzystanie nowoczesnych systemów, ich celem będą wspólne inwestycje w IoT, blockchain oraz AI, a także partnerstwo w walce z cyberatakami i dezinformacją.
Sztuczna inteligencja i smart łączność (w skład której wchodzą: szerokopasmowa komunikacja, chmura i internet rzeczy) stanowią kolejny krok na drodze do cyfrowej transformacji – czytamy dalej w dokumencie. Tym samym wzrost wydajności gospodarki jest uzależniony od inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną. Kraje z czołówki, jeśli chodzi o AI i rozwiązania na niej oparte, mają szanse na dodatkowy wzrost PKB o ponad 1 proc. Raport wskazuje jeszcze sieć 5G jako ważny czynnik rozwojowy, ponieważ każda nowa generacja łączności umożliwiała dotąd przedsiębiorstwom zwiększanie produkcji i efektywności.
Rekomendacją dla naszego kraju jest przyciągnięcie jak największej liczby firm telekomunikacyjnych, które będą oferowały szeroki zakres usług. Huawei widzi potencjał w Strategii 5G dla Polski, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Według koncernu z Shenzhen, wprowadzenie sieci piątej generacji zapewni nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań, a polskim przedsiębiorcom da przewagę konkurencyjną. Konieczne jest jednak dostosowywanie prawa.
Global Connectivity Index 2019 to szósty raport chińskiej firmy na ten temat. Klasyfikuje on łącznie 79 krajów, uwzględniając inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne, a także dojrzałość tych rozwiązań na poszczególnych rynkach. Państwa ujęte w publikacji są podzielone na 3 grupy: faworytów, adaptujących i początkujących. Polska znalazła się w środku stawki, ale w gronie krajów, w których dzięki infrastrukturze ICT najbardziej wzrasta PKB. Huawei dostrzega także, że koncentrujemy się w tej chwili na cyfryzacji przemysłu.