Politechnika Białostocka czeka na chętnych do rozwoju kompetencji z zakresu przemysłu 4.0

  • Uczelnia zaprasza na studia podyplomowe i szkolenia zainteresowanych analizą danych, cyberbezpieczeństwem i UX Design.
  • Politechnika przekonuje, że program został napisany z uwzględnieniem problematyki przemysłu 4.0, pracy w fabrykach przyszłości i obsługi procesów przemysłowych opartych na analizie big data.
  • Pracownicy oraz właściciele małych i średnich firm z Podlasia, którzy mają dofinansowanie z PARP lub tzw. Bon na Szkolenia, mogą je wykorzystać do opłacenia edukacji na PB.

Politechnika Białostocka zaprasza osoby, które chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, na studia podyplomowe z obszaru przemysłu 4.0. Uczelnia zaznacza, że zajęcia poprowadzą eksperci-praktycy, a zdobyte kompetencje przydadzą się absolwentom w wielu zawodowych branżach. Wśród promowanych kierunków jest Data Science ze specjalnościami Developer i Analityk Danych. Studia koncentrują się na sieciach neuronowych, deep learningu i języku programowania Python z frameworkami machine learning. Technologie ML i DL zostaną przedstawione jako narzędzia do analizy danych oraz przetwarzania sygnałów i obrazów. Studenci poznają też pracę w środowisku produkcyjnym i ekosystem Hadoop/Spark.

(fot. PB)

Bezpieczeństwo firmowego systemu

Techniczna uczelnia z Białegostoku prowadzi też zajęcia z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych. Kursy poruszają aspekt administracyjny, czyli wdrażanie i utrzymanie systemów, przesyłanie, przechowywanie i przetwarzanie danych, jak również kwestie związane z certyfikacją. Partnerami merytorycznymi kierunków z tej dziedziny są Cisco i Linux Professional Institute. Twórcy programu zaznaczają, że zgodnie z badaniami na świecie rośnie liczba wakatów na stanowiskach specjalistów od bezpieczeństwa komputerowego – w ubiegłym roku raport „Cybersecurity Workforce Study” szacował lukę na 3 miliony miejsc pracy. Więcej informacji także o innych kierunkach można znaleźć na stronie Politechniki.

(fot. Getty Images)

Analityka danych i cyberbezpieczeństwo w p4.0

Podejmowanie decyzji na podstawie analizy danych i cyberbezpieczeństwo należą do podstawowych dziedzin w obrębie przemysłu 4.0. Jednym z problemów, jakie mają firmy, jest fakt, że gromadzą wiele danych, ale ich nie analizują, czyli nie wyciągają wniosków z dostępnych informacji. Dzieje się tak, bo nie dysponują odpowiednimi narzędziami i specjalistami, którzy potrafią pracować z big data. Cyberbezpieczeństwo w ostatnich latach zdążyło już zyskać na znaczeniu, ale pozycja tej branży jeszcze się wzmocni. Kolejne techniki włamań są dla przedsiębiorstw przyczyną wysokich kosztów wynikających np. z przestojów. Dlatego coraz częściej wprowadza się tzw. proaktywny monitoring, który ma za zadanie ostrzec przed zagrożeniem jeszcze zanim dojdzie do ataku – o czym pisał u nas ekspert z TestArmy CyberForces.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór