Pokazowa fabryka przyszłości powstaje w Krakowie

  • Jesienią ma działać showroom zakładu przemysłowego, w którym przedsiębiorcy będą mogli wypróbować nowe technologie.
  • Pokazowa fabryka udostępni m.in. linię do spersonalizowanej produkcji i centrum zarządzania z wizualizacjami danych.
  • Firmy zobaczą też, jak wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość do naprawy maszyn.
  • Opisujemy projekt, nad którym pracuje jeden z polskich Hubów Innowacji Cyfrowych.
hub4industry

Krakowski DIH buduje infrastrukturę showroomu fabryki przyszłości, gdzie firmy dowiedzą się m.in., jak robotyzować niektóre procesy przemysłowe (np. spawanie czy pakowanie produktów), jak automatyzować produkcję i ulepszać właściwości materiałów. Poza maszynami przemysłowymi wewnątrz pokazowego zakładu znajdą się okulary AR, mobilne urządzenia autonomiczne, a także systemy do analizy danych i symulacji. Otwarcie showroomu hub4industry planuje na jesień.

https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/106472069_151997756400330_8926384665089693795_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=0be424&_nc_ohc=qrBHRF6rpvUAX92cK5I&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=9608e68f2690dc2a5179208459bf1783&oe=5F24E023
(fot. hub4industry)

Linia do personalizowanej produkcji i centrum zarządzania fabryką

Showroom będzie działał w Krakowie w dwóch lokalizacjach firmy ASTOR: przy ul. Feliksa Wrobela 3 oraz przy Smoleńsk 29. Miejsca dzieli około 11 km, ale są połączone siecią, przez co procesy wykonywane w Robotics Center (Wrobela) mogą być kontrolowane w Innovation Room (Smoleńsk) w czasie rzeczywistym. O tym, co znajdzie się w poszczególnych obiektach, opowiada Platformie Przemysłu Przyszłości Bartosz Józefowski, wicedyrektor Krakowskiego Parku Technologicznego i szef zespołu Digital Innovation Hub KPT:

Pierwsza lokalizacja to hala przemysłowa, w której pokażemy rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji i robotyki, np. zrobotyzowane stanowiska do pakowania, autonomiczne pojazdy logistyczne czy stanowiska zautomatyzowanego spawania. Hala jest obsługiwana przez bezpieczną sieć kampusową, już teraz na miejscu funkcjonuje pierwszy w Polsce robot podłączony do sieci 5G T-Mobile. W drugiej lokalizacji będziemy mogli zobaczyć mini Fabrykę 4.0, zautomatyzowaną, zrobotyzowaną i zintegrowaną linię produkcyjną, począwszy od planowania i wytwarzania, przez zabezpieczanie, pakowanie i magazynowanie produktu. W showroomie hub4industry zaprezentujemy wykorzystanie wielu innych nowoczesnych technologii, takich jak IIoT, rozszerzona rzeczywistość dla potrzeb serwisowania maszyn oraz centrum zarządzania, w którym można śledzić dane na temat procesów produkcyjnych, moduły symulacji i optymalizacji. Wszystkie procesy pokazują wzorcową realizację wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Aktualnie pracujemy także nad mobilnym demonstratorem technologii BIM dla przemysłu (Building Information Modeling – przyp. red.)wyjaśnia Józefowski.

https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/4399/assets/212922/large-c4f26db0d89b50ba5bfb31f4bc3bab5f.jpg
(fot. Krakowski Park Technologiczny)

Huby Innowacji Cyfrowych

hub4Industry, tworzony przez Krakowski Park Technologiczny, ASTOR, T-Mobile, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, BIM Klaster i Instytut Kościuszki, jest jednym z pięciu polskich Digital Innovation Hubs, których prace koordynuje PPP. Do zadań ośrodków należą: demonstrowanie technologii przemysłu 4.0, szkolenia, doradztwo, jak również działania wdrożeniowe polegające na pomocy w uruchamianiu nowych maszyn czy oprogramowania.

Niedawno w portalu relacjonowaliśmy konferencję Industry 4.0 Meeting Point zorganizowaną przez Hub Innowacji Cyfrowych z Krakowa oraz uruchomienie przez łódzki DIH 5G pilotażowej sieci 5 generacji.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór