Przejdź do treści

Pokazowa fabryka przyszłości powstaje w Krakowie


  • Jesienią ma działać showroom zakładu przemysłowego, w którym przedsiębiorcy będą mogli wypróbować nowe technologie.
  • Pokazowa fabryka udostępni m.in. linię do spersonalizowanej produkcji i centrum zarządzania z wizualizacjami danych.
  • Firmy zobaczą też, jak wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość do naprawy maszyn.
  • Opisujemy projekt, nad którym pracuje jeden z polskich Hubów Innowacji Cyfrowych.

Krakowski DIH buduje infrastrukturę showroomu fabryki przyszłości, gdzie firmy dowiedzą się m.in., jak robotyzować niektóre procesy przemysłowe (np. spawanie czy pakowanie produktów), jak automatyzować produkcję i ulepszać właściwości materiałów. Poza maszynami przemysłowymi wewnątrz pokazowego zakładu znajdą się okulary AR, mobilne urządzenia autonomiczne, a także systemy do analizy danych i symulacji. Otwarcie showroomu hub4industry planuje na jesień.

Linia do personalizowanej produkcji i centrum zarządzania fabryką

Showroom będzie działał w Krakowie w dwóch lokalizacjach firmy ASTOR: przy ul. Feliksa Wrobela 3 oraz przy Smoleńsk 29. Miejsca dzieli około 11 km, ale są połączone siecią, przez co procesy wykonywane w Robotics Center (Wrobela) mogą być kontrolowane w Innovation Room (Smoleńsk) w czasie rzeczywistym. O tym, co znajdzie się w poszczególnych obiektach, opowiada Platformie Przemysłu Przyszłości Bartosz Józefowski, wicedyrektor Krakowskiego Parku Technologicznego i szef zespołu Digital Innovation Hub KPT:

Pierwsza lokalizacja to hala przemysłowa, w której pokażemy rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji i robotyki, np. zrobotyzowane stanowiska do pakowania, autonomiczne pojazdy logistyczne czy stanowiska zautomatyzowanego spawania. Hala jest obsługiwana przez bezpieczną sieć kampusową, już teraz na miejscu funkcjonuje pierwszy w Polsce robot podłączony do sieci 5G T-Mobile. W drugiej lokalizacji będziemy mogli zobaczyć mini Fabrykę 4.0, zautomatyzowaną, zrobotyzowaną i zintegrowaną linię produkcyjną, począwszy od planowania i wytwarzania, przez zabezpieczanie, pakowanie i magazynowanie produktu. W showroomie hub4industry zaprezentujemy wykorzystanie wielu innych nowoczesnych technologii, takich jak IIoT, rozszerzona rzeczywistość dla potrzeb serwisowania maszyn oraz centrum zarządzania, w którym można śledzić dane na temat procesów produkcyjnych, moduły symulacji i optymalizacji. Wszystkie procesy pokazują wzorcową realizację wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Aktualnie pracujemy także nad mobilnym demonstratorem technologii BIM dla przemysłu (Building Information Modeling – przyp. red.)wyjaśnia Józefowski.

Huby Innowacji Cyfrowych

hub4Industry, tworzony przez Krakowski Park Technologiczny, ASTOR, T-Mobile, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, BIM Klaster i Instytut Kościuszki, jest jednym z pięciu polskich Digital Innovation Hubs, których prace koordynuje PPP. Do zadań ośrodków należą: demonstrowanie technologii przemysłu 4.0, szkolenia, doradztwo, jak również działania wdrożeniowe polegające na pomocy w uruchamianiu nowych maszyn czy oprogramowania.

Niedawno w portalu relacjonowaliśmy konferencję Industry 4.0 Meeting Point zorganizowaną przez Hub Innowacji Cyfrowych z Krakowa oraz uruchomienie przez łódzki DIH 5G pilotażowej sieci 5 generacji.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na