Industry 4.0 Meeting Point – co mówili eksperci?

  • Przepływ danych w firmie, wirtualizacja procesów i produktów, a także modułowość to zasady, którymi warto kierować się przy wprowadzaniu nowych rozwiązań w fabrykach.
  • Łączność bezprzewodowa daje firmom znacznie większą elastyczność.
  • Przedsiębiorstwa powinny odchodzić od walki konkurencyjnej w stronę ekosystemu ze wspólnymi celami.
  • Uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez krakowski Hub Innowacji Cyfrowych.
fabryka aut z robotami

Arkadiusz Rodak z ASTOR-a zaznaczał, że przy wprowadzaniu nowych rozwiązań warto trzymać się 6 zasad. Pierwszą jest interoperacyjność, czyli wypracowanie przepływu informacji w przedsiębiorstwie poprzez automatyzację procesów i integrację systemów informatycznych. Następna to użycie wirtualizacji do budowania cyfrowego bliźniaka fabryki, maszyny lub produktu, a także decentralizacja, w której chodzi o odejście od sekwencyjnej produkcji na rzecz budowy uniwersalnych gniazd wytwórczych:

Rolą tej zmiany jest wyeliminowanie wąskich gardeł procesów, które mogą powodować dodatkowe koszty i produkować odpady, kiedy kluczowa maszyna ulegnie awarii. Budowa gniazd daje większą elastyczność i ułatwia przekazywanie danych o operacjach wykonywanych na konkretnych stanowiskach – tłumaczył Arkadiusz Rodak.

Czwarta zasada dotyczy pobierania danych z maszyn i linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co ułatwia osobom nadzorującym procesy dostęp do informacji w każdej chwili. Następny istotny kierunek to inwestowanie w model Product as a Service, wreszcie ostatnia zasada – modułowość przy budowaniu zakładów i linii produkcyjnych, dzięki której można przenieść zakład, by był bliżej kluczowego surowca lub najważniejszego klienta.

6 zasad przemysłu 4.0 i model product as a service w wykonaniu hitachi
(Jeden z przykładów modelu Product as a Service – graf. A. Rodak)

Sieć w przemyśle 4.0 i jej bezpieczeństwo

Wojciech Pawlak i Marcin Kordas z niemieckiego hubu technologicznego hubraum (T-Mobile) opowiedzieli, jak telekomunikacja przyczynia się do budowania p4.0. Podkreślili znaczenie zintegrowanego zarządzania wszystkimi elementami sieci komunikującymi się w czasie rzeczywistym, akcentowali też rezygnację z używania kabli:

Za wykorzystywaniem przewodów idą ograniczenia, musimy zaprojektować linię produkcyjną, przewidzieć typ komunikacji i ustalić długość połączeń. To bardzo usztywnia działania wytwórcze. W systemie bezprzewodowym możemy przestawiać maszyny bez ingerencji w warstwę logiczną – zaznaczał Marcin Kordas.

Cyberbezpieczeństwo sieci przemysłowych było tematem wystąpienia Roberta Siudaka z Instytutu Kościuszki i Katarzyny Berbeć z ICsec. Siudak przytoczył badania, zgodnie z którymi automatyzacja zabezpieczeń w przedsiębiorstwach najgorzej wypada w przemyśle – w przypadku ponad 50% ankietowanych w ogóle nie podejmowano takich działań. Katarzyna Berbeć opowiadała o doświadczeniach z wdrożeń systemu ochrony infrastruktury tworzącego mapy monitorowanej sieci i natychmiastowo reagującego na wykryte anomalie.

Przykładowe wdrożenia systemu SCADVANCE XP
(Przykładowe wdrożenia systemu SCADVANCE XP – graf. Katarzyna Berbeć)

Przemysł potrzebuje usieciowienia, integracji i zaufania

O przejściu od konkurowania do partnerstwa mówił natomiast Andrzej Soldaty. Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości wskazał najważniejszą zmianę charakteryzującą powstanie przemysłu 4.0:

To odejście od pozycjonowania przedsiębiorstw w łańcuchu wartości o sztywnych połączeniach i zdefiniowanych rolach, a także od walki konkurencyjnej między podmiotami. W przemyśle przyszłości przechodzi się w kierunku ekosystemu, który zamiast łańcucha ma sieć tworzenia wartości, gdzie istnieją wspólne cele i elastyczne powiązania – Andrzej Soldaty uzupełnił jeszcze, że przeskok do drugiego stanu wymaga zaufania oraz integracji działań.

Ekosystem przemysłu 4.0
(Ekosystem przemysłu 4.0 – graf. A. Soldaty)

Rozmowy jeden na jeden i wirtualne stoiska

Uczestnicy wydarzenia mogli umawiać się na spotkania z innymi osobami biorącymi udział w konferencji, działały także wirtualne stoiska organizatorów i partnerów przedsięwzięcia. Na poszczególnych podstronach firmy pokazywały swoje działania, a eksperci rozmawiali z zainteresowanymi uczestnikami na czacie. Industry 4.0 Meeting Point zostało przygotowane przez hub4industry, czyli Hub Innowacji Cyfrowych, którego liderem jest Krakowski Park Technologiczny. Partnerami akcji były: PPP, Impact CEE i Agencja Rozwoju Przemysłu.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór