Przejdź do treści

Industry 4.0 Meeting Point – co mówili eksperci?


  • Przepływ danych w firmie, wirtualizacja procesów i produktów, a także modułowość to zasady, którymi warto kierować się przy wprowadzaniu nowych rozwiązań w fabrykach.
  • Łączność bezprzewodowa daje firmom znacznie większą elastyczność.
  • Przedsiębiorstwa powinny odchodzić od walki konkurencyjnej w stronę ekosystemu ze wspólnymi celami.
  • Uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez krakowski Hub Innowacji Cyfrowych.

Arkadiusz Rodak z ASTOR-a zaznaczał, że przy wprowadzaniu nowych rozwiązań warto trzymać się 6 zasad. Pierwszą jest interoperacyjność, czyli wypracowanie przepływu informacji w przedsiębiorstwie poprzez automatyzację procesów i integrację systemów informatycznych. Następna to użycie wirtualizacji do budowania cyfrowego bliźniaka fabryki, maszyny lub produktu, a także decentralizacja, w której chodzi o odejście od sekwencyjnej produkcji na rzecz budowy uniwersalnych gniazd wytwórczych:

Rolą tej zmiany jest wyeliminowanie wąskich gardeł procesów, które mogą powodować dodatkowe koszty i produkować odpady, kiedy kluczowa maszyna ulegnie awarii. Budowa gniazd daje większą elastyczność i ułatwia przekazywanie danych o operacjach wykonywanych na konkretnych stanowiskach – tłumaczył Arkadiusz Rodak.

Czwarta zasada dotyczy pobierania danych z maszyn i linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co ułatwia osobom nadzorującym procesy dostęp do informacji w każdej chwili. Następny istotny kierunek to inwestowanie w model Product as a Service, wreszcie ostatnia zasada – modułowość przy budowaniu zakładów i linii produkcyjnych, dzięki której można przenieść zakład, by był bliżej kluczowego surowca lub najważniejszego klienta.

Sieć w przemyśle 4.0 i jej bezpieczeństwo

Wojciech Pawlak i Marcin Kordas z niemieckiego hubu technologicznego hubraum (T-Mobile) opowiedzieli, jak telekomunikacja przyczynia się do budowania p4.0. Podkreślili znaczenie zintegrowanego zarządzania wszystkimi elementami sieci komunikującymi się w czasie rzeczywistym, akcentowali też rezygnację z używania kabli:

Za wykorzystywaniem przewodów idą ograniczenia, musimy zaprojektować linię produkcyjną, przewidzieć typ komunikacji i ustalić długość połączeń. To bardzo usztywnia działania wytwórcze. W systemie bezprzewodowym możemy przestawiać maszyny bez ingerencji w warstwę logiczną – zaznaczał Marcin Kordas.

Cyberbezpieczeństwo sieci przemysłowych było tematem wystąpienia Roberta Siudaka z Instytutu Kościuszki i Katarzyny Berbeć z ICsec. Siudak przytoczył badania, zgodnie z którymi automatyzacja zabezpieczeń w przedsiębiorstwach najgorzej wypada w przemyśle – w przypadku ponad 50% ankietowanych w ogóle nie podejmowano takich działań. Katarzyna Berbeć opowiadała o doświadczeniach z wdrożeń systemu ochrony infrastruktury tworzącego mapy monitorowanej sieci i natychmiastowo reagującego na wykryte anomalie.

Przemysł potrzebuje usieciowienia, integracji i zaufania

O przejściu od konkurowania do partnerstwa mówił natomiast Andrzej Soldaty. Prezes Platformy Przemysłu Przyszłości wskazał najważniejszą zmianę charakteryzującą powstanie przemysłu 4.0:

To odejście od pozycjonowania przedsiębiorstw w łańcuchu wartości o sztywnych połączeniach i zdefiniowanych rolach, a także od walki konkurencyjnej między podmiotami. W przemyśle przyszłości przechodzi się w kierunku ekosystemu, który zamiast łańcucha ma sieć tworzenia wartości, gdzie istnieją wspólne cele i elastyczne powiązania – Andrzej Soldaty uzupełnił jeszcze, że przeskok do drugiego stanu wymaga zaufania oraz integracji działań.

Rozmowy jeden na jeden i wirtualne stoiska

Uczestnicy wydarzenia mogli umawiać się na spotkania z innymi osobami biorącymi udział w konferencji, działały także wirtualne stoiska organizatorów i partnerów przedsięwzięcia. Na poszczególnych podstronach firmy pokazywały swoje działania, a eksperci rozmawiali z zainteresowanymi uczestnikami na czacie. Industry 4.0 Meeting Point zostało przygotowane przez hub4industry, czyli Hub Innowacji Cyfrowych, którego liderem jest Krakowski Park Technologiczny. Partnerami akcji były: PPP, Impact CEE i Agencja Rozwoju Przemysłu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na