Przejdź do treści

Pokaz demonstratora przemysłu 4.0 – na początek predictive maintenance


  • Uczestnicy wirtualnego spotkania zobaczą, jak działa model maszyny wirnikowej wykorzystujący sensory IIoT i chmurę obliczeniową.
  • Podczas szkolenia omówimy stosowanie algorytmów AI oraz oprogramowania SCADA, MES i ERP.
  • Pokazy w czwartek i w piątek poprowadzi ekspert w zakresie automatyki i diagnostyki przemysłowej, prof. Mariusz Hetmańczyk.

W czasie prezentacji ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości pokaże, na przykładzie odpowiednika urządzeń wirnikowych używanych w przemyśle, w jaki sposób monitorować, diagnozować i przewidywać stan maszyn. Model ma przy łożyskach i silniku czujniki IIoT. Sensory przesyłają dane o eksploatacji maszyny do chmury, gdzie analizą informacji zajmują się algorytmy sztucznej inteligencji. Specjalista opowie o oprogramowaniu ERP, MES i SCADA oraz o przetwarzaniu i bezpieczeństwie danych. Mariusz Hetmańczyk omówi modele sztucznej inteligencji używane w diagnostyce maszyn, a także wątki dotyczące wizualizacji danych, paneli użytkownika i powiadomień w aplikacjach chmurowych.

Konserwacja zapobiegawcza

Predictive maintenance, czyli przewidywanie awarii przed ich wystąpieniem, skraca czas przestojów i ułatwia bieżącą analizę stanu urządzeń dzięki zbieraniu danych z hal fabrycznych. W ten sposób da się ograniczyć lub wyeliminować prace serwisowe, na co zwracał uwagę Cezary Tadej z Volkswagena w opublikowanym przez nas case study. Przedstawiciel koncernu zaznaczał, że algorytmy muszą informować o zużyciu elementów przed awarią, ale na tyle późno, żeby odpowiednio wykorzystać daną maszynę czy część zamienną.

Terminy i zapisy

Najbliższe spotkania online zaplanowaliśmy na 17 i 18 września (start o 12:00). W każdym wydarzeniu może uczestniczyć od 6 do 8 osób, które zobaczą, jak pracuje urządzenie, i sprawdzą na stronie internetowej efekty chmurowych obliczeń. Udział w prezentacji jest bezpłatny, rejestrację prowadzimy w dziale Wydarzenia. Kolejne spotkania w tym cyklu będą dotyczyły technologii druku 3D, rozszerzonej rzeczywistości i cyberbezpieczeństwa.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na