Pokaz demonstratora przemysłu 4.0 – na początek predictive maintenance

  • Uczestnicy wirtualnego spotkania zobaczą, jak działa model maszyny wirnikowej wykorzystujący sensory IIoT i chmurę obliczeniową.
  • Podczas szkolenia omówimy stosowanie algorytmów AI oraz oprogramowania SCADA, MES i ERP.
  • Pokazy w czwartek i w piątek poprowadzi ekspert w zakresie automatyki i diagnostyki przemysłowej, prof. Mariusz Hetmańczyk.
model maszyny wirnikowej

W czasie prezentacji ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości pokaże, na przykładzie odpowiednika urządzeń wirnikowych używanych w przemyśle, w jaki sposób monitorować, diagnozować i przewidywać stan maszyn. Model ma przy łożyskach i silniku czujniki IIoT. Sensory przesyłają dane o eksploatacji maszyny do chmury, gdzie analizą informacji zajmują się algorytmy sztucznej inteligencji. Specjalista opowie o oprogramowaniu ERP, MES i SCADA oraz o przetwarzaniu i bezpieczeństwie danych. Mariusz Hetmańczyk omówi modele sztucznej inteligencji używane w diagnostyce maszyn, a także wątki dotyczące wizualizacji danych, paneli użytkownika i powiadomień w aplikacjach chmurowych.

Konserwacja zapobiegawcza

Predictive maintenance, czyli przewidywanie awarii przed ich wystąpieniem, skraca czas przestojów i ułatwia bieżącą analizę stanu urządzeń dzięki zbieraniu danych z hal fabrycznych. W ten sposób da się ograniczyć lub wyeliminować prace serwisowe, na co zwracał uwagę Cezary Tadej z Volkswagena w opublikowanym przez nas case study. Przedstawiciel koncernu zaznaczał, że algorytmy muszą informować o zużyciu elementów przed awarią, ale na tyle późno, żeby odpowiednio wykorzystać daną maszynę czy część zamienną.

model maszyny wirnikowej
Model demonstratora (fot. PPP)

Terminy i zapisy

Najbliższe spotkania online zaplanowaliśmy na 17 i 18 września (start o 12:00). W każdym wydarzeniu może uczestniczyć od 6 do 8 osób, które zobaczą, jak pracuje urządzenie, i sprawdzą na stronie internetowej efekty chmurowych obliczeń. Udział w prezentacji jest bezpłatny, rejestrację prowadzimy w dziale Wydarzenia. Kolejne spotkania w tym cyklu będą dotyczyły technologii druku 3D, rozszerzonej rzeczywistości i cyberbezpieczeństwa.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór