Przejdź do treści

Podsumowujemy rozmowy o innowacjach, pokazy i nagrody Digital Shapers


  • Za nami 10-dniowy Festiwal Cyfryzacji, podczas którego firmy i instytucje prezentowały najnowsze technologie.
  • W programie wydarzenia znalazły się dyskusje o transformacji oraz jej finansowaniu.
  • Organizatorzy rozdali także nagrody Digital Shapers dla osób popularyzujących i wykorzystujących nowoczesne rozwiązania.
  • Partnerem merytorycznym festiwalu była Platforma Przemysłu Przyszłości.

W trakcie Festiwalu Cyfryzacji Andrzej Soldaty, prezes PPP, rozmawiał z Piotrem Mieczkowskim, dyrektorem Fundacji Digital Poland organizującej wydarzenie. Andrzej Soldaty zaznaczał, że przemysł 4.0 pierwotnie skupiał się na wzroście efektywności przedsiębiorstw, ale rola cyfryzacji z czasem zmieniła się:

Transformację cyfrową zaczęto postrzegać jako drogę do bezemisyjnej produkcji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Z kolei pandemia uwypukliła zadania dotyczące ochrony człowieka w procesach tworzenia wartości.

Specjalista PPP, Piotr Kryjom, przybliżał działanie Nawigatora Finansowego:

Nasze narzędzie wspiera firmy w korzystaniu z różnych źródeł finansowania działalności. Dodatkowo doradzamy przedsiębiorcom, jak dopasować instrument do pomysłu biznesowego.

Zapis obydwu rozmów można znaleźć w serwisie TVN24.pl. W portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl publikowaliśmy natomiast relację z konferencji Digital Summit przeprowadzonej w ramach Festiwalu Cyfryzacji.

Huby Innowacji Cyfrowych

Digital Innovation Hubs z Poznania i Gdańska przygotowały podczas wydarzenia tematyczne spotkania online. DIH4Future przygotował webinarium poświęcone transformacji cyfrowej, bezpiecznej pracy zdalnej oraz wykorzystywaniu systemów ERP. DIH4AI zaprosił chętnych na wirtualny spacer po Laboratorium Robotycznym, warsztacie umożliwiającym opracowanie prototypów urządzeń i programów wykorzystujących nowe technologie.

Noc Innowacji

W ostatnim dniu festiwalu uczestnicy mogli przekonać się, jak działa sieć 5G, przetestować wirtualną rzeczywistość, a także poznać projekty prowadzone przez uczelnie. Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej opowiadali o przedsięwzięciu EduVR umożliwiającym naukę chemii czy mechaniki klasycznej w cyfrowych środowiskach. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie prezentowała działanie obrabiarek sterowanych numerycznie, drukarek 3D oraz samochodu elektrycznego.

Digital Shapers

Wręczono też nagrody Digital Shapers w 5 kategoriach: 1) transformacja cyfrowa, 2) innowacje i technologie, 3) inwestycje, 4) edukacja i 5) wizjoner. Za wkład w technologiczny w rozwój firm i instytucji członkowie Digital Academy nagrodzili Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartłomieja Pucka z Ikei za uruchomienie sklepu internetowego marki oraz Tomasza Blicharskiego z firmy Żabka Polska, który wdrożył usługę bezdotykowej płatności Żappka Pay. W pozostałych kategoriach wyróżnienia trafiły m.in. do Rafała Brzoski, prezesa InPostu, Tomasza Rożka, prezesa fundacji Nauka To Lubię oraz do Mirona Mironiuka, twórcy marketingowej aplikacji Cosmose.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na