Pod Rzeszowem coboty obsługują obrabiarki CNC

  • W zakładzie Bernacki Industrial Services trzy coboty współpracują z obrabiarkami.
  • Przygotowanie i odłożenie na paletę jednego elementu wyjętego z maszyny zajmuje minutę.
  • Końcówki chwytaków dla robotów umożliwiające precyzyjne utrzymywanie niewielkich elementów powstają w drukarkach 3D podkarpackiej firmy.

Przedsiębiorstwo z Tajęciny koło Rzeszowa zajmuje się obróbką precyzyjnych komponentów. Firma od 2019 roku wprowadza u siebie coboty, obecnie w firmie pracują trzy urządzenia Universal Robots zajmujące się obsługą obrabiarek. Roboty współpracujące komunikują się z maszynami CNC, sprawdzając ich gotowość do działania, i umieszczają w urządzeniach elementy – ze względu na drobne części coboty muszą funkcjonować z dokładnością do 0,5 mm. Następnie zamykają drzwi, wychodzą z przestrzeni roboczej CNC i czekają na sygnał oznajmiający koniec obróbki. Gotowy komponent roboty oczyszczają z resztek metalu powietrzem, wyjmują z maszyny i odkładają na paletę. Proces trwa około minuty. W czasie jednej zmiany dwóch operatorów zajmuje się programowaniem i przenoszeniem trzech cobotów w kolejne miejsca oraz przygotowaniem elementów dla jedenastu obrabiarek. Jak zaznacza dyrektor podkarpackiej firmy, Nikodem Bernacki, uruchomienie produkcji z robotami współpracującymi zajmuje godzinę.

(fot. Universal Robots)

Roboty i drukowane końcówki chwytaków

Coboty działające w przedsiębiorstwie to modele UR10e. Pojedyncze stanowisko waży około 60 kilogramów (masa samego urządzenia to 33,5 kilograma). Zasięg robotycznego ramienia wynosi 1,3 metra i może ono podnieść 10 kilogramów. Ruchy poszczególnych maszyn ustala się z pomocą graficznego interfejsu na 12-calowych wyświetlaczach. Najszybszy zwrot z inwestycji w przypadku Bernacki Industrial Services dotyczył trzeciego cobota i nastąpił po roku. Maszyny mają chwytaki Robotiq gotowe do działania od razu po podłączeniu (model plug and play). Z kolei nakładki precyzyjnie utrzymujące drobne elementy są opracowywane w zakładzie w Tajęcinie i powstają na drukarkach 3D.

(fot. Universal Robots)

Na świecie pracuje 18 tysięcy cobotów

Maszyny Universal Robots działają również m.in. w zakładzie AQUAEL koło Suwałk, pomagając w obróbce części grzałek do akwariów oraz w katowickim Unileverze, gdzie układają towary na paletach. Zgodnie z danymi International Federation of Robotics, obecnie na świecie działa 18 tysięcy cobotów, co stanowi 4,8% ogółu robotów przemysłowych. Z kolei według prognoz firmy analitycznej Market Data Forecast, wartość rynku maszyn współpracujących wzrośnie w najbliższych latach z 4,1 miliarda złotych (2019) do 30 miliardów (2025).

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór