Przejdź do treści

Coboty w górę – za 5 lat ich światowy rynek ma być wart ponad 7 mld $

  • Wartość rynku robotów, które mogą pracować z ludźmi w jednej przestrzeni, do 2025 roku osiągnie 7,2 miliarda dolarów.
  • Najwięcej cobotów znajdzie zatrudnienie w branży motoryzacyjnej, a najpopularniejsze w przemyśle będą maszyny z 10-kilogramowym udźwigiem.
  • Analitycy twierdzą, że za kilka lat coboty mają stanowić co 12 urządzenie produkcyjne.
inżynierka pracująca przy robocie

Z prognozy firmy analitycznej Market Data Forecast wynika, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (ang. CAGR, Compound Annual Growth Rate) światowego rynku robotów współpracujących wyniesie w latach 2020-2025 – 41,8%. To oznacza zmianę wartości z 981 milionów dolarów (ok. 4,1 miliarda złotych) w 2019 roku – do 7,2 miliarda dolarów (ok. 30 miliardów złotych) w 2025. Na jeszcze szybszy rozwój rynku cobotów wskazują przewidywania ekspertów Allied Market Research, według nich, do 2026 roku CAGR osiągnie 44,8%. Ten radykalny wzrost stymulują przede wszystkim małe i średnie firmy wprowadzające u siebie roboty pracujące z ludźmi, trendowi sprzyja także automatyzacja procesów wytwórczych.

cobot
(fot. Getty Images)

Bardziej popularne staną się maszyny podnoszące do 10 kg

Coboty aktualnie są najczęściej używane do przeładunku materiałów, co nie zmieni się w ciągu najbliższych lat. Analitycy zwracają uwagę, że do zalet maszyn przenoszących towary należą niewielka waga i możliwość użycia nawet na małych przestrzeniach. Przedsiębiorcy częściej będą sięgali po coboty umiejące podnieść ładunki o wadze do 10 kilogramów, dotąd na rynku dominowały maszyny z udźwigiem 5-kilogramowym. W całym prognozowanym okresie najwięcej robotów współpracujących ma działać w branży motoryzacyjnej (24%).

cobot
(fot. Getty Images)

Europa – lider „cobotyzacji”

Stary Kontynent ma największy udział w rynku robotów współpracujących, 37%, i według analiz, Europa utrzyma tę dominację co najmniej do 2026 roku. Jednak największy średnioroczny wzrost nastąpi w regionie Azji i Pacyfiku, 47,6%, będzie tak za sprawą zainteresowania w sektorach żywnościowym i farmaceutycznym robotami pakującymi towary. Nieco wolniejszy rozwój jest przewidywany w Ameryce Północnej (tam CAGR wyniesie 43,7%). Z zeszłorocznych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki wynikało, że coboty stanowiły zaledwie 3,24% ogółu maszyn przemysłowych. Ten wskaźnik również zmieni się, bo rynek robotów produkcyjnych za 6 lat osiągnie wartość 60 miliardów dolarów (ok. 250 miliardów złotych), dając wzrost udziału cobotów do poziomu 8,6%.