Pandemia wzmocniła gospodarkę cyfrową – zauważa ekspert Polskiej Rady Biznesu

  • Janusz Jankowiak podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że usługi cyfrowe zawdzięczają solidne wzrosty epidemii.
  • Według analityków, zawirowania wynikające z koronawirusa wpłyną na rynki w perspektywie nawet kilku dekad.
  • Przedsiębiorcy powinni szczególnie uważnie określać cele krótkookresowe, uwzględniając szybką transformację cyfrową i społeczną odpowiedzialność biznesu.
  • Relacjonujemy kolejną konferencję, która musiała przenieść się do sieci.

Tomasz Suchański, prezes sieci Żabka w Polsce, zapytany o branże, które najbardziej odczują skutki pandemii, podkreślił, że trudno jest je wskazać, bo sytuacja dotyka wszystkich:

Musimy szykować się na znaczące zmiany w zachowaniach klientów. Dziś przechodzimy do względnej normalności i zastanawiamy się, jak przeciwdziałać skutkom ekonomicznym. Konieczne jest przejście na cele krótkookresowe, wzięcie pod uwagę przyśpieszających procesów transformacji cyfrowej i społecznej odpowiedzialności biznesu – wyjaśnił Suchański.

Rozmowy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dotyczyły również energetyki. Szefowa Forum Energii, Joanna Maćkowiak Pandera, wskazała, że obecna sytuacja przyśpieszyła zmiany na rynku nawet o 10 lat. Widać spadek zapotrzebowania na moc o ok. 8 procent w porównaniu do ubiegłego roku. W dyskusji poświęconej cyfryzacji, rozmówcy zwrócili natomiast uwagę, że na pracę zdalną zdecydowali się nawet sceptycznie nastawieni do niej przedsiębiorcy. Szybkie zmiany technologiczne, zdaniem panelistów, obejmą również wytwórstwo: W pewnym zakresie rezygnowanie z pracowników w przemyśle jest konieczne, ale nie chodzi o zmniejszenie zatrudnienia, tylko o poszukiwanie osób o innych kwalifikacjach – zaznaczył Radosław Cieślak, dyrektor Autodesku.

Sesja "Nowa gospodarka, nowy świat" - fot. Europejski Kongres Gospodarczy
(Sesja „Nowa gospodarka, nowy świat” – fot. EKG)

Co o kryzysie mówią ekonomiści?

Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, wyjaśniał swoją tezę, zgodnie z którą skutki pandemii będziemy odczuwać przez kilka dekad:

W przyszłości będzie mniej globalizacji, bo pandemia wzmocniła trendy, które dawały znać o sobie wcześniej, takie jak nasilenie protekcjonizmu widocznego np. w konflikcie amerykańsko-chińskim. Będzie więcej długów, a także więcej gospodarki cyfrowej notującej na skutek pandemii solidne wzrosty – uzupełnił Jankowiak.

Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważył, że dzisiejsze prognozy dla polskiej i światowej gospodarki są obarczone dużym błędem, dlatego PIE przygotowuje dwie perspektywy: optymistyczną i pesymistyczną dotyczącą ewentualnego nawrotu COVID-19 jesienią: Na razie wydaje się, że gospodarkom i krajom europejskim udaje się kontrolować i utrzymywać poziom rozprzestrzeniania się choroby, co spowoduje, że tylko dwa kwartały roku będą bardzo ciążyły światowemu rynkowi.

(Jacek Ziarno z WNP.pl i Piotr Arak z PIE – fot. EKG)

Kolejne dni kongresu

Organizatorzy EKG planują łącznie 17 debat, w których spotkają się przedstawiciele firm, eksperci i politycy. Wtorkowe rozmowy zostaną poświęcone startupom i inwestorom, a także sektorowi spożywczemu oraz rynkowi sprzedaży online. W środę paneliści skupią się na rynku pracy, handlu zagranicznym i utrzymywaniu płynności finansowej.

Finał we wrześniu

Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku w związku z pandemią jest prowadzony w internecie. Poza debatami w tym tygodniu, organizator, czyli Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, planuje później kolejne spotkania, aż do wielkiego finału na początku września. Pierwsza edycja w 2009 roku zgromadziła ponad 3 tysiące uczestników. W ubiegłorocznej udział wzięło 12,5 tysiąca osób. Od 2016 roku kongresowi towarzyszy konferencja European Tech and Start-up Days, podczas której firmy pokazują swoje projekty potencjalnym inwestorom i dziennikarzom, co ma ułatwić im promocję pomysłów. W tym roku przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Start-up Challenge zostało wydłużone do 6 lipca, prezentacje są zaplanowane jako element finału kongresu – 3-4 września w katowickim Spodku.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór