Przejdź do treści

Ostatnie miejsca dla firm w projekcie Innovation Coach


Inicjatywa pomaga przedsiębiorcom w przygotowaniu wdrożeń nowoczesnych rozwiązań. Wsparcie dotyczy zarówno kwestii merytorycznych, jak i związanych ze zdobywaniem finansowania. Tylko na Śląsku firmy i uczelnie wydają rocznie blisko 2,4 mld zł na prace badawczo-rozwojowe, którą służą innowacjom w przemyśle i usługach.

Rolą Innovation Coach jest przeprowadzenie przedsiębiorstwa przez proces zaplanowania i zaprojektowania innowacji w jego działalności. Może ona dotyczyć tak technologii, jak i spraw organizacyjnych. Firma, która chciałaby wziąć udział w projekcie, musi spełnić 3 warunki: być zarejestrowaną w Polsce, nie mieć doświadczenia w obszarze B+R oraz planować innowację produktową lub procesową. Jak zauważa zaangażowana w przedsięwzięcie, prof. Magdalena Zabochnicka z Politechniki Częstochowskiej, główną barierą dla przedsiębiorstw jest zwykle to, że nie wiedzą, jak sfinansować wdrożenie:

Dlatego przeprowadzamy ich przez cały proces od A do Z. Pod naszym okiem wypracowują pomysły, wskazujemy, jaki mają potencjał oraz podpowiadamy, jak go wykorzystać. Sugerujemy źródła dofinansowania i przybliżamy niezbędne formalności – wylicza ekspertka.

Organizatorzy przedsięwzięcia prowadzą w tej chwili nabór na ostatnie miejsca w szkoleniach zaplanowanych na 2022 rok. Zgłoszenia są przyjmowane przez stronę Innovationcoach.pl.

Ponad 6 tysięcy organizacji i 32 mld zł

Na samym Śląsku w procesy innowacyjne jest zaangażowanych ponad 700 firm i instytucji, które na tego rodzaju cele wydały blisko 2,4 mld zł. W tym gronie 60% stanowią przedsiębiorstwa, 40% – ośrodki akademickie i badawcze. W tym roku w regionie podobne działania rozpoczęło około 50 firm. W skali całego kraju, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obejmujących 2020 rok, było to ponad 6 tysięcy podmiotów, które wydały na nowoczesne rozwiązania około 32 mld zł. Kwota wzrosła zatem rok do roku o 7%.

Przemysł 4.0 w budowie

Wsparcie merytoryczne oraz pomoc z szukaniem źródeł finansowania są kluczowymi składnikami wzmacniania procesów innowacyjnych. Projekt Innovation Coach (prowadzony przez MFiPR oraz PAN) pomaga biznesowi na newralgicznym etapie przygotowania do wdrożenia. W tym obszarze doradztwo jest szczególnie potrzebne mikro, małym i średnim firmom. To dziedzina, którą zajmuje się także Platforma Przemysłu Przyszłości, organizując szkolenia i konferencje oraz opracowując narzędzia dla przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem technologii z zakresu przemysłu 4.0.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na