Orlen buduje huby wodorowe

Orlen zapowiada utworzenie 10 wytwórni nowoczesnego paliwa, które powstaną w Polsce i regionie. Pierwsza działa już w Trzebini koło Krakowa, kolejne pojawią się we Włocławku i Płocku. W Krakowie koncern uruchomił stację tankowania wodorem. Dzięki niej na ulice miasta mógł wyjechać autobus zasilany energią z tego pierwiastka.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wprowadziło nowoczesny autobus na linii 128 kursującej od Prądnika Czerwonego do Zajezdni Płaszów. To efekt umowy podpisanej dwa lata wcześniej pomiędzy MPK, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Orlenem. Głównym wyzwaniem, poza zakupem autobusów, była budowa stacji tankowania wodorem. Powstała pierwsza, koncern paliwowy planuje kolejne, a Kraków zamierza kupić w sumie 150 pojazdów. Prezydent miasta, Jacek Majchrowski, tłumaczy, że projekt ma służyć zeroemisyjności, czyli ograniczaniu produkcji dwutlenku węgla szkodliwego dla środowiska.

Na czym polega wodorowa bezemisyjność?

Autobus, który zaczął wozić krakowian, wyprodukowany przez firmę Solaris z Bolechowa, to pojazd elektryczny. Dzięki wodorowi wytwarza prąd podczas jazdy, dzieje się tak w oparciu o proces odwróconej elektrolizy. Woda jest zamieniana w energię elektryczną, co sprawa, że przy okazji powstają tylko para i ciepło, zatem mamy do czynienia z zeroemisyjnością, jeśli chodzi o CO2. Dyrektor rozwoju elektromobilności i analiz rynku w Solarisie, Mateusz Figaszewski dodaje, że ciepło i para wodna są wykorzystywane w pojeździe do jego chłodzenia lub ogrzewania.

10 hubów i 100 stacji

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zapowiada kolejne stacje tankowania wodorem, które powstaną także w Katowicach, Poznaniu, Pile i Włocławku. W sumie w całej Polsce koncern planuje 100 takich miejsc. Równolegle ma przybywać hubów zaopatrujących stacje, poza zakładem w Trzebini, Obajtek mówi jeszcze m.in. o Włocławku i Płocku – docelowo powinno ich być 10. Inwestycje w branżę wodorową Orlen rozkłada na 8 lat, przeznaczając na ten cel 7,4 miliarda złotych. Polska należy do liczących się producentów wodoru, pod koniec 2021 roku powstała krajowa strategia w tym obszarze, a w kolejnych regionach są zakładane doliny wodorowe – podobne organizacje działają na Podkarpaciu i Mazowszu.

fot. MPK Kraków